آیا مصرف داروی تقویتی بعد از تزریق واکسن کرونا مشکل ساز است

داروی تقویتی

سیستم ایمنی برای مقابله با کرونا نیاز به تقویت دارد که با مصرف میزان کافی انواع ریزمغذی ها و ویتامین ها میسر می شود.

پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت ایران معتقدند. تأثیر مصرف ریزمغذی ها ، ویتامین ها در افرادی که واکسن کرونا زده اند. هنوز مطالعه نشده با این حال برخی مطالعات نشان می دهد مصرف ریزمغذی ها تا حدودی به بهبود وضعیت ایمنی کمک می کند. برای پاسخ به این سوال که آیا قبل و بعد از تزریق واکسن می توان داروی تقویتی  مصرف کرد، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

سیستم ایمنی قوی شرط اول غلبه بر بیماری

وقتی سیستم ایمنی بدن ما قوی باشد . گلبول های سفید به راحتی می توانند با ویروس کرونا مقابله کنند،.بنابراین رساندن مواد مغذی به بدن برای تامین نیازهای سیستم ایمنی ضروری است.

 

ویتامین D حرف اول را می زند

ویتامین ها به عنوان نیروی کمکی به سیستم ایمنی عمل می کنند،و ممکن است در ساختار مولکول ها هم نقش بازی کنند . یکی از مهم ترین ویتامین ها، ویتامینD است . کمبود ویتامین D می تواند باعث افزایش ریسک ابتلا به بیماری کرونا شود.

بیشتر بخوانید:

واکسیناسیون درالبرز زیر ذربین استاندار

آیا استفاده از داروهای بی‌حسی ‌موجب کاهش اثر یا بی اثر شدن واکسن کرونا می‌شود؟

پاسخ به یک سوال از محققان موسسه ملی سلامت

از آنجا که این بیماری هنوز ناشناخته است نگرانی هایی وجود دارد.که آیا ممکن است استفاده از آمپول داروی تقویتی پس از تزریق واکسن کووید-۱۹، مشکلات ویروس را فعال کند؟

پژوهشگران معتقدند مطالعات انجام شده بر واکسن هایی غیر از واکسن های کرونا، تاثیر منفی برای مصرف ریزمغذی ها و ویتامین ها را در عملکرد واکسن گزارش نکرده اند و برعکس؛ در برخی مطالعات وجود ارتباط بین مصرف ریزمغذی ها با بهبود وضعیت سیستم ایمنی فرد، پاسخ به واکسیناسیون پیشنهاد شده است.

تامین ریزمغذی ها از مواد غذایی

نتایج مطالعات متخصصان تغذیه در اروپا و آمریکا نشان می دهد مصرف پنج وعده یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز پاسخ بهتر به واکسن پنوموکوک می دهد. در افراد بالای ۶۵ سال، مشاهده شد که کارکرد گلبول های سفید در گروهی که به صورت روزانه ویتامین E مصرف می کنند بهتر بوده است.

همچنین مصرف روزانه سلنیوم (۵۰ یا ۱۰۰ میکروگرم در روز) در بزرگ سالان باعث بهبود پاسخ ایمنی آن ها به واکسن فلج اطفال شده است.

نیاز به تحقیق بیشتر داریم

البته هنوز مطالعه ای درباره تاثیر مصرف مکمل بر تاثیرگذاری واکسن کووید-۱۹ منتشر نشده است. با این حال با توجه به اثر وضعیت تغذیه در بهبود پاسخ به دیگر واکسن ها، پیشنهاد شده است.مکمل ها ی مانند ویتامین D ، C ،B12 ،B9 ،B6 ،A و مواد معدنی مانند روی، مس، سلنیوم ، آهن برای سالمندان (در چند هفته قبل و بعد از دریافت واکسن کووید ) تجویز شود، زیرا به نظر نمی رسد مصرف ریزمغذی ها و ویتامین ها با دوزهای مشخص شده، قبل یا بعد از تزریق واکسن، آثار سوء بر ایمنی زایی ناشی از واکسیناسیون داشته باشد یا باعث افزایش ریسک ابتلا شود.

نکته مهم

زیاده روی در مصرف ریزمغذی ها و ویتامین هابا دوز بالا، خطرناک است .و باعث آسیب های جدی می شود.با مشورت پزشک از مکمل های دارویی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.