ادعای سفیر آمریکا در عراق درباره روابط بغداد و تهران

سفیر آمریکا

سفیر آمریکا در بغداد شامگاه سه‌شنبه در مصاحبه‌ای مدعی شد که واشنگتن دنبال ایجاد مشکل میان عراق و ایران نبوده و آمریکا روابط عادی میان ایران و عراق را تشویق می‌کند.

 «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد گفت که دیدار اخیر میان «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق و «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا نشان می‌دهد که روابط میان واشنگتن و بغداد در راستای منافع دو کشور است.

وی که با شبکه خبری العراقیه مصاحبه می‌کرد، گفت: «حضور نظامی کنونی آمریکا در عراق به درخواست دولت این کشور در سال ۲۰۱۴ بوده است».

سفیر آمریکا گفت: «با قدرت از تلاش عراق برای توسعه روابط با کشورهای همسایه حمایت می‌کنیم به خصوص که برخی از همسایگان حمایت خود از عراق را به طور کامل به دلیل این تصور که بغداد در کنار ایران قرار دارد، متوقف کردند».

تولر گفت: «ما روابط عادی میان ایران و عراق را تشویق کرده و به دنبال ایجاد مشکل بین عراق و ایران نیستیم».

وی ادامه داد: «بایدن اشاره داشته که ثبات در عراق باعث ثبات در منطقه شده و وجود عراق به عنوان دولتی قدرتمند، با ثبات و یکپارچه در منطقه بازتاب دارد».

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق دوشنبه شب با جو بایدن دیدار و درباره مسائل مختلف گفت‌وگو و بر ضرورت خروج نظامیان آمریکا از عراق در ۳۱ دسامبر ۲۰۲۱ تأکید کرد.

منابع خبری دوشنبه شب از حصول توافقی برای خروج نظامیان تروریست آمریکا از عراق خبر دادند.

بایدن و الکاظمی بامداد سه‌شنبه و در پایان دیدار خود در کاخ سفید، بیانیه مشترکی صادر کردند.

در این بیانیه آمده است: «واشنگتن و بغداد توافق کردند که تا انتهای سال جاری (۲۰۲۱) حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق پایان یابد و آمریکا به حاکمیت و قوانین عراق احترام می‌گذارد»

https://www.mashreghnews.i

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.