افتتاح طولانی ترین تونل خاورمیانه در البرز همزمان با عید غدیرخم

تونل

نماینده عالی دولت در استان البرز از افتتاح باند رفت تونل البرز به طول ۶.۴ کیلومتر در حوزه جغرافیایی البرز همزمان با عید سعید غدیر خم خبر داد.

عزیزالله شهبازی با اعلام این خبر افزود:  آزادراه تهران شمال به طول ۱۲۱ کیلومتر از تقاطع بزرگراه آزادگان شمال با بزرگراه شهید همت آغاز می‌شود و در امتداد دره کن پس از گذشتن حاشیه روستای سولقان به تدریج از منطقه کوهستانی توچال عبور م

 

وی ادامه داد: این مسیر از طریق تونل تالون رشته کوه البرز را فتح کرده و در دامنه‌های شمالی البرز در منطقه دوآب شهرستانک امتداد می‌یابد و سپس به موازات جاده قدیم کرج به چالوس امتداد دارد و در پیچ سرهنگ وارد تونل البرز به طول ۶۴۵۸ متر شده و در محدود پل زنگوله خارج می‌شود و سپس با عبور از ارتفاعات البرز به موازات جاده چالوس تا شهر چالوس ادامه دارد و در نهایت با یک تقاطع غیر همسطح به کمربندی چالوس – تنکابن متصل می‌شود.

وی گفت: ۷۰درصد مسیر منطقه ۲  آزادراه تهران – شمال را تونل و پل  تشکیل می‌دهد، این مسیر ۵۹ دستگاه تونل به طول ۳۷٫۵ کیلومتر در باند رفت و برگشت و ۳۰ دستگاه پل بزرگ به طول ۳٫۴ کیلومتر در باند رفت و برگشت دارد، در این مسیر طولانی‌ترین پل ۳۳۰ متر طول دارد.

شهبازی افزود: منطقه ۲ آزادراه تهران-شمال ۲۲ کیلومتر طول دارد و دارای چهار خط عبوری شامل ۲ خط رفت و ۲ خط برگشت است، این پروژه با مشارکت ۵۰ درصدی بنیاد مستضعفان و پیمانکاری شرکت‌های بنیاد در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: منطقه ۲  آزادراه از ا‌نتهای منطقه یک در سه راهی شهرستانک آغاز و در محدوده پل زنگوله وارد جاده چالوس می‌شود‌، با تکمیل منطقه دو آزادراه، مسیر کل آزادراه تهران-شمال نسبت به محور موجود کرج – چالوس، ۶ کیلومتر دیگر کوتاه‌تر می‌شود و با افتتاح این تونل زمان سفر به شمال کشور حدود ۴۰ دقیقه کاهش پیدا میکند.

استاندار البرز گفت: طولانی‌ترین تونل آزادراهی کشور و شامل تونل‌های سه قلوی البرز هر یک به طول ۶٫۴ کیلومتر است.

وی افزود: مجموعه تونل البرز شامل سه رشته تونل هر یک به طول ۶۴۰۰ متر است که در انتهای منطقه ۲ آزادراه تهران – شمال  حد فصل پیچ پل سرهنگ در جنوب تا پل زنگوله واقع شده است.

شهبازی گفت: تونل اصلی دارای دستک عرضی نفررو جهت کمک به تهویه، جانمایی تأسیسات، تخلیه اضطراری مسافران است و دستک عرضی ماشین‌رو جهت انتقال بار ترافیکی به تونل مجاور و تسهیل در تخلیه خودروها در صورت بروز حوادث است، در این تونل ۱۲ پارکینگ با فاصله ۵۰۰ متر جانمایی شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.