رئیسی و پوتین در باره افغانستان و برجام گفت وگو کردند

آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری اسلامی ایران. در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود درباره اوضاع افغانستان و همچنین احیای برجام گفت و گو کرد.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد. که پوتین و رئیسی در تماس تلفنی آمادگی خود. را برای کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان اعلام کردند.

در این تماس تلفنی که پوتین. پیروزی رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری. آغاز دوره دولت وی را تبریک گفت، دو طرف دورنمای ازسرگیری مذاکرات برای اجرای برجام را مورد بررسی قرار دادند.

مذاکرات برای احیای برجام. بین گروه ۱+۴ و ایران که چند دور آن در وین برگزار شد. از ۲۰ ماه ژوئن متوقف شده است و انتظار می رود. در ماه سپتامبر ازسرگرفته شود.

سران ایران و روسیه در ادامه گفت وگوی تلفنی از سطح روابط دو کشور ابراز خرسندی کردند.

کرملین نوشت : پوتین و رییس جمهور با توجه به درخواست رسمی ایران برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای در مورد مقدمات اجلاس این سازمان گفت و گو کردند.
در این گفت و گوی تلفنی سران ایران و روسیه بر پایبندی به تداوم همکاریهای سودمند متقابل تاکید و در این رابطه موضوعات اصلی دستور کار دوجانبه ازجمله طرح های مشترک بزرگ در عرصه های تجاری و اقتصادی و همکاری در مبارزه با انتشار و همه گیری ویروس کرونا را بررسی کردند.

به دنبال اعلام پیروزی رسمی سیدابراهیم رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات جمهوری اسلامی ایران  بلافاصله پیام های تبریک روسی به رئیس جمهور منتخب ابراز شد و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نخستین رئیس جمهوری در جهان بود که به رئیسی تبریک گفت. به دنبال آن دیگر مقامات و شخصیت های روسیه هم برای رییس جمهور پیام تبریک فرستادند و دوره جدید را تقویت و شکوفایی روابط نام نهادند.

بیشتر بخوانید:

طالبان دنبال گرفتن انتقام از ایران است

واکنش سردار معروف سپاه به سلطه طالبان بر افغانستان

نگاه جمهوری اسلامی ایران به طالبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.