مالیات خانه‌های خالی از مردادماه اخذ می‌شود/ مخالف ورود مصالح ساختمانی به بورس هستم

خانه خالی

اسلامی گفت: مالیات خانه‌های خالی باید از مرداد ماه محاسبه و اخذ شود و تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شده است.

اسلامی وزیر راه و شهرسازی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر تصریح کرد: مالیات خانه‌های خالی باید از مرداد ماه توسط سازمان امور مالیاتی  محاسبه و اخذ شود و تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شده که ۶۰ درصد از خانه‌های خالی را شامل می‌شود.

او ادامه داد: تاکنون ۳ میلیون نفر در سامانه املاک و اسکان ثبت نام کرده اند و ما به زودی خود پیامک را به صاحبان واحد‌های مسکونی ارسال می‌کنیم.

اسلامی گفت: بسیاری از مالکان واحد‌های خالی افراد حقوقی هستند که مالیات این واحدها ۲ برابر  حساب می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: برای تحقق ساخت سالیانه یک میلیون مسکن، تاکنون ۵۴ هزار هکتار زمین در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است.

او بیان کرد: با تسهیلات داده شده، بافت فرسوده شهری رو به بازسازی است و از ۸۰ هزار واحد برنامه ریزی شده در سال ۹۹ تاکنون ۱۷ هزار واحد بازسازی شده است.

اسلامی گفت: مخالف ورود مصالح ساختمانی به بورس هستم. نتیجه ورودمصالح ساختمانی به بورس، افزایش۴ برابری قیمت سیمان در یک ماه گذشته است.

او با بیان این‌که طبق ماده ۱۰ و ۱۲ حریم شهرها بسیاری از اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی بود که در اختیار وزارت جهات کشاورزی قرار گرفته بود گفت: ما توانستیم از طریق رایزنی با وزیر جهاد کشاورزی این اراضی را در اختیار بگیریم و از طریق آن برنامه تولید مسکن را به یک جریان پایدار تبدیل کنیم.

اسلامی با بیان اینکه دریافت زمین باعث شد که گشایشی در زمینه تولید مسکن صورت بگیرد گفت: برای تامین زمین هماهنگی‌ها و شیوه‌نامه‌ها تنظیم شد و خوشبختانه بستری فراهم شد که تولید مسکن را توانستیم گسترش دهیم .

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در کمتر از یک‌سال ما توانستیم اراضی را تحویل گرفته و با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته در یک برنامه پنج‌ساله ما قابلیت ساخت پنج میلیون واحد مسکونی با اراضی که مهیا شده‌اند را خواهیم داشت .

او اظهار کرد: برای پیشبرد برنامه و تولید مسکن امروز جلسه مفصلی با رئیس‌جمهور منتخب آقای رئیسی داشتیم و در گزارش امروز ما اعلام کردیم که مهم‌ترین عامل و بستر برای تهیه مسکن، زمین بوده که ما آن را فراهم کرده‌ایم.

اسلامی افزود: حدودا در ۲۳۰ شهر بالای ۵۰ هزار جمعیت، برنامه‌ریزی برای ساخت مسکن مهیا شده‌است و ما با کمترین سازوکار اقدام به شهرک‌سازی برای تهیه مسکن در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر کرده ایم.مردم خود باید در این زمینه کمک کنند چراکه نقش مردم در تولید مسکن بسیار پررنگ است .

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: حضور مردم و تأمین آورده ها در ساخت‌وسازها و احداث مسکن و همچنین گسترش برنامه‌های تولید مسکن بسیار مهم است .

او با اشاره به اینکه درحال‌حاضر از طریق سه برنامه ما ظرفیت تولید مسکن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم گفت :اولویت اول ما استفاده حداکثری از طرح جامع شهرها و اراضی پیرامون است و در طرح دوم هم الحاق زمین دستگاه‌های مختلف که از طریق آن‌ها بتوانیم برنامه تولید مسکن را ادامه دهیم و سومین طرح ما هم استفاده از ظرفیت‌هایمان در بافت فرسوده بوده که در داخل حریم شهرها بتوانیم با الگوی مناسب مسکن یک تراکم مناسب‌تری را در این حوزه فراهم کنیم.

عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه از سال ۹۹ تا به امروز نوسازی ۸۰ هزار بافت فرسوده را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ۴۰ هزار واحد از این تعداد توسط خود مردم و با استفاده از امتیازها و تسهیلات یارانه و اجرای خدمات تسهیل‌گری نوسازی شده و مابقی هم که حدود ۱۷ هزار واحد مسکونی می‌شود را دولت در دستور کار خود قرار داده‌ است.

اسلامی یادآور شد: ۴۰ هزار واحد مسکونی با استفاده از برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته و از طریق انبوه‌سازی در حال ساخت است و بخشی از آن‌ها اجرا شده و بخشی از این واحدها هم از ماه گذشته آغاز شده‌است .

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: ۹۰۰ هزار پروژه در بافت فرسوده در ۲۷۰محله آغاز کرده ایم که با پرداخت وام و تا پایان سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

با عرضه مصالح ساختمانی در بورس مخالف هستم

اسلامی در ادامه به مشکلات سیمان و وارد شدن آن به بورس هم اشاره کرد و گفت :از ابتدا با وارد شدن سیمان و فولاد به بورس بسیار مخالف بودم چراکه این مصالح ساختمانی پرمصرف دارای یک شبکه توزیع سنتی بوده و بسیاری از سازندگان از همین طریق مصالح ساختمانی خود را تامین می‌کردند و تا کنون هیچ مشکلی در کمبود سیمان و یا فولاد نداشته‌ایم اما عرضه شدن آن‌ها به بورس و ورود واسطه‌گران و دلالان باعث شد که مشکلاتی در این حوزه ایجاد شود.

اسلامی اظهار کرد: قیمت سیمان درحال‌حاضر چهار برابر رشد کرده و این غیرقابل‌تحمل است.در بورس شبکه‌ ای از دلالان ایجادشده که باعث شده که مشکلاتی از لحاظ افزایش قیمتی و کمبود در این بازار ایجاد شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به اخذ مالیات از خانه‌های خالی هم اشاره کرد و گفت :موضوع مهم مالیات، شناسایی این واحدها بود.  سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که باید به سلیقه‌ ما این‌موضوع دنبال شود و ما در حال حاضر لیست این واحدها را به سازمان امور مالیاتی ارائه کرده‌ایم .

او با اشاره به این‌که هدف اصلی از اخذ مالیات از خانه‌های خالی آن بوده که از سوداگری در مسکن جلوگیری کنیم و از تبدیل شدن مسکن به یک کالای سرمایه‌ای و ایجاد تلاطم در این بازار هم جلوگیری کنیم گفت :باید تمامی این سرمایه‌ها در بخش تولید مسکن بکار گرفته شود.

او تاکید کرد: از روزهای آینده باید سازمان امور مالیاتی پیامک‌های پیامکی و اظهارنامه‌های مالیاتی را ارسال کند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: ما برای شناسایی خانه‌های خالی در دو گزینه را در دستور کار خود قرار داده‌ایم که گزینه اول آن بود که مردم از طریق سامانه املاک و اسکان ثبت‌نام کنند و گزینه دوم هم ارسال پیامک به مالک بود که آن‌ها واحد مسکونی خود را تأیید می‌کردند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به مالیات بر عایدی سرمایه هم اشاره کرد و گفت: این طرح خود باعث ایجاد پویا شدن اقتصاد و جلوگیری از واسطه‌گری می‌شد که در حال حاضر این طرح در مجلس قرار دارد و امیدواریم نمایندگان مجلس با تمهیداتی که به‌کارمی گیرند این طرح را هرچه زودتر ارائه کنند.

او با اشاره به این‌که تسهیلات مورد بازار مسکن پیش‌از این ۱۰۰میلیون تومان بود که بانک با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار این تسهیلات را به ۲۵۰ میلیون تومان رساندیم که از این طریق می‌توانند متقاضیان ۵۰ درصد از منابع خود را تسهیلات دریافت کنند.

اسلامی تصریح کرد: بانک‌ها در سال گذشته حدود ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند که در قانون ۳۶۰هزار میلیارد تومان از آن‌ها باید در بخش مسکن پرداخت شود.

ا و گفت: طبق مصوبه بانک مرکزی باید تمامی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مسکن به متقاضیان همکاری کنند که با توجه به آنکه بانک مسکن خود نحوه پرداخت تسهیلات را بهتر از سایر بانک‌ها می‌داند ما اعلام کرده‌ایم که سایر بانک‌ها هم از طریق بانک مسکن اقدام کنند.

اسلامی با اشاره به این‌که ۵۴۰هزار واحد مسکن ملی در دست ساخت قرار گرفته‌است گفت: بخشی از آن‌ها توسط خود مردم و بخشی از این واحدها هم توسط انبوه‌سازان در حال ساخت است و ما در ۱۰ هزار نقطه این پروژه‌ها را آغاز کرده‌ایم که تعدادی از آن‌ها در تهرانسر بوده که خوشبختانه این واحدها به طبقات آخر رسیده و به‌زودی مراحل ساخت داخل این واحدها هم آغاز می‌شود و بخشی دیگر هم در پردیس و اندیشه بوده که سرعت اجرای آن‌ها بسیار خوب بوده‌است .

او با اشاره به این‌که همواره بسیاری از پروژه‌های مسکونی توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود و دولت نقش چندانی در ساخت پروژه‌های واحدهای مسکونی ندارد ادامه داد: برخی از انبوه‌سازان و بخش خصوصی درخواست‌هایی داشتند که در حوزه بیمه و مالیات بود که ما درحال پیگیری برای افزایش این مشوق‌های مالی به آن‌ها هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به صنعتی‌سازی پروژه‌های مسکونی هم اشاره کرد و گفت :امروز یک کارخانه صنعتی‌سازی به بهره‌برداری رسید که سرعت اجرای پروژه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد و این خود نقش مؤثری در سرعت اجرای پروژه‌های مسکونی دارد.

او گفت:پیش‌از این صنعتی‌سازی تنها در حد سازه باقی‌مانده بود که با همکاری وزارت دفاع اولین زون ساخته صنعتی‌سازی در نزدیکی ایوانکی به بهره‌برداری رسید که این خود زمان ساخت پروژه‌ها را بسیار کاهش می‌دهد.

اسلامی با اشاره به این‌که معماری و شهرسازی و افزایش کیفیت واحدهای مسکونی بسیار مهم است گفت: وزارت راه و شهرسازی همواره این موارد را در دستور کار خود قرار داده‌است و با تصویب مقرراتی مانع از افزایش برج‌سازی در حریم شهرها شده‌است و بلندمرتبه‌سازی را در استان تهران سامان‌دهی کرده‌است .

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به پروژه‌های مهم ریلی که روز پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری خواهد رسید هم اشاره کرد و گفت :۱۷۰۰ کیلومتر خط راه‌آهن درحال ساخت داریم که ۷۰۰ کیلومتر آن روز پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد و مابقی پروژه‌ها هم در حال تکمیل است.

ا و گفت ۶۰۰ کیلومتر ریل‌گذاری کرده‌ایم و سایر پروژه ها هم در مرحله روسازی و ریل‌گذاری است همچنین پیش‌از این ۱۵۰ کیلومتر در سال ریل گذاری می کردیم که امروز آن را به ۶۰۰کیلومتر در سال افزایش داده‌ایم.

اسلامی افزود :پروژه زاهدان به چابهار یکی از مهم‌ترین این پروژه‌ها است که به‌زودی مراحل ریل‌گذاری آن به اتمام می‌رسد همچنین پروژه یزد به اقلید به طول دویست و هفتاد و یک کیلومتر و همچنین پروژه راه‌آهن میانه تبریز هم از دیگر پروژه‌هایی بود که به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه همچنین به افتتاح بزرگ‌ترین تونل خاورمیانه در منطقه دو آزادراه تهران شمال هم اشاره کرد و گفت: در زمان افتتاح منطقه یک به رئیس‌جمهور اعلام کردیم که اگر فرمان دهد پیمانکاران منطقه یک را به منطقه دو اعزام می‌کنیم و در صورت تامین اعتبارات این پروژه هم به‌سرعت ساخته خواهد شد .

او گفت:روز پنجشنبه با دستور رئیس‌جمهور بزرگ‌ترین تونل خاورمیانه و غرب آسیا به طول هیجده و نیم کیلومتر به بهره‌برداری می‌رسد و با توجه به این‌که منطقه ۲ آزادراه تهران شمال ۲۲ کیلومتر است که شامل ۵۹ تونل و ۲۹ پل چند صد متری است و یکی از پروژه‌هایی است که توسط مهندسان و متخصصان ایرانی ساخته‌شده و طول مسیر تهران تا شمال را ۳۰ تا ۴۵ دقیقه کاهش می‌دهد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد :در منطقه ۲ حدود سه هزار نفر به‌صورت دو شیفته در حال کار هستند و امیدواریم در سال آینده کل منطقه دو به بهره‌برداری برسد همچنین در منطقه سه هم به طول ۴۴ کیلومتر در حال مذاکره با پیمانکاران هستیم که به‌زودی اجرای این پروژه هم آغاز خواهد شد .

https://www.shahrekhabar.com/news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.