نانواها می‌خواهند نانشان را دام‌ها بخورند!

نان

رئیس بنیاد ملی گندمکاران گفت: بنابر آخرین آمار تاکنون مجموع خرید تضمینی و توافقی گندم به ۴ میلیون و ۸۱ هزار تن رسیده است.

هاشمی درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم اظهار کرد: بنابر آمار تاکنون ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار تن گندم خرید تضمینی شده که با احتساب ۱۲۸ هزار تن خرید توافقی، مجموع خرید به بیش از ۴ میلیون و ۸۱ هزار تن می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه ۳۳۲ هزار تن بذر از کشاورزان خریداری شده است، افزود: تاکنون ۹۲ درصد وجه گندم خریداری شده به حساب کشاورزان واریز شده است.

هاشمی با اشاره به اینکه میزان خرید تضمینی گندم به ۵ میلیون تن می‌رسد، بیان کرد: برآوردها حاکی از آن است که واردات بدون ذخایر استراتژیک به ۴ تا ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران با بیان اینکه گرانی نهاده‌های دامی منجر به هدر رفت گندم تولیدی شده است، گفت: با افزایش قیمت  خرید تضمینی هر کیلو گندم به مرز ۵ هزار تومان تصور می‌کردیم که دیگر شاهد هدر رفت گندم تولیدی نباشیم که به دلیل اهمال دولت در واردات نهاده‌های دامی و افزایش نرخ جو در بازار به ۶ هزار و ۳۰۰ تا ۶ هزار و ۴۰۰ تومان، حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن گندم به سمت خوراک دام و طیور هدر رفت.

وی با اشاره به اینکه کمبودی در گندم آرد تولیدی نداریم، بیان کرد: اهمال در واردات نهاده‌های دامی و کمبود خوراک دام و طیور از طریق فشار به گندم خوراکی در حال تامین است.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران ادامه داد: امسال موضوع خشکسالی، کاهش ۵۰ درصدی بارش نسبت به سال قبل و عدم برداشت گندم از مناطق دیم موجب شد، خودکفایی این محصول استراتژیک به رغم برنامه‌ریزی‌های وزارت جهاد کشاورزی و تشکل‌ها محقق نشود.

وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ نان ارتباطی به گندم ندارد، بیان کرد: سال گذشته که نرخ خرید تضمینی هر کیلو گندم ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود، اما به علت نبود نهادهای نظارتی بر نان و آرد، مردم نان را گران خریداری می‌کردند. به عنوان مثال هر عدد نان باگت را با نرخ ۲ هزار تومان و سنگگ یک هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تومان و سایر نان‌ها هم با نرخ‌های بالا می‌خریدند که با این وجود یارانه تنها از جیب مردم پرداخت می‌شود.

هاشمی با انتقاد از عدم نظارت و کنترل بر خبازی‌ها گفت: طی سال‌های اخیر به سبب گرانی یا ارزانی گندم و عدم نظارت بر خبازی‌ها، نرخ نان افزایش یافته است.

به گفته وی با وجود آنکه بیشتر خبازی‌ها با واحدهای دامداری طرف قرارداد دارند، از این رو حاضرند که نا‌های ضایعاتی که بیشتر از نان معمولی می‌فروشند، در اختیار دامداران قرار دهند.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران درباره آخرین وضعیت نرخ خرید تضمینی گندم در سال جدید تصریح کرد: طبق قانون نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله گندم باید تا امروز ۳۱ تیر اعلام شده باشد.

 

https://www.gostaresh.news

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.