نگاهی به بزرگترین بحران تاریخ گردشگری

بزرگترین بحران تاریخ گردشگری به سال دوم کشیده و دادهای منتشر شده از سوی سازمان جهانی گردشری حاکی از آن است که در حد فاصل ژانویه تا ماه پایان می سال جاری میلادی، ورود گردشگران بین المللی ۸۵٪ کمتر از بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۹ (یا ۶۵٪ کمتر از سال ۲۰۲۰) بوده است و علیرغم رشد اندک در ماه می، ظهور گونه های جدید COVID-19 و ادامه اعمال محدودیت ها بر بهبود سفرهای بین المللی سنگینی می کند.

جدیدترین آمار و ارقام سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) نشان می دهد در پنج ماه اول سال ۲۰۲۱، مقاصد جهانی میزبان ۱۴۷ میلیون ورود بین المللی کمتر (بازدیدکنندگان یک شبه) در مقایسه با مدت مشابه ۲۰۲۰، یا ۴۶۰ میلیون کمتر از سال قبل از همه گیری یعنی سال ۲۰۱۹ بوده است، با این وجود داده ها به یک روند نسبتا کوچک صعودی در ماه می اشاره می کنند و ورود گردشگران در ماه می در سال جاری نسبت به می ۲۰۱۹ با ۸۲ درصد کاهش همراه بوده است. این آمار درباره ماه آوریل افت ۸۶ درصدی را نشان می دهد.

اندک روند صعودی ماه می در واقع به این دلیل است که برخی از مقاصد شروع به کاهش محدودیت ها کردند و اعتماد به نفس گردشگران اندکی افزایش یافته است.

در زیر تغییرات ورود گردشگران بین المللی را در جهان و پنج منطقه اصلی در کل سال ۲۰۲۰، مقایسه آمار گردشگری پنج ماه نخست در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ و همچنین مقایسه پنج ماه نخست در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ را مشاهده می کنید.

زوراب پولولیکاشویلی، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری می گوید: «سرعت بخشیدن به سرعت واکسیناسیون در سراسر جهان، کار بر روی ایجاد هماهنگی و ارتباطات موثر در مورد تغییرات در محدودیت های سفر و در عین حال استفاده بیشتر از ابزارهای دیجیتال برای افزایش تحرک برای ایجاد اعتماد مجدد در سفر و شروع دوباره گردشگری بسیار حیاتی است».

آسیا-اقیانوسیه با کاهش ۹۵ درصدی ورود بین المللی در پنج ماه اول سال ۲۰۲۱ نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ بیشترین کاهش را متحمل شدند. اروپا با منفی ۸۵ درصد دومین کاهش ورود را را ثبت کرده و به دنبال آن خاورمیانه (منفی ۸۳%) و آفریقا (منفی ۸۱%) قرار دارند. قاره آمریکا (منفی ۷۲%) کاهش نسبتا کمتری داشته است.

در ماه ژوئن، تعداد مقاصد گردشگری با بسته شدن کامل مرزها از ۶۳ مورد در ماه فوریه به ۶۳ مقصد کاهش یافت. از این تعداد، ۳۳ مورد در منطقه آسیا-اقیانوسیه بودند، در حالیکه فقط هفت مورد مربوط به اروپا می شود و این منطقه در حال حاضر با کمترین محدودیت در مقایسه با سایر مناطق جهان روبروست.

چشم انداز ادامه سال ۲۰۲۱

گردشگری بین المللی به آرامی در حال بهبود است، اگرچه این بهبود بسیار شکننده و مسیر ناهموار است. افزایش نگرانی ها در مورد گونه دلتای ویروس کرونا باعث شده که چندین کشور مجددا تدابیر محدودکننده ای را اعمال کنند. علاوه بر این، نوسانات و نبود اطلاعات روشن و صریح درباره شرایط ورود به کشورها می تواند همچنان بر از سرگیری سفرهای بین المللی در فصل تابستان نیمکره شمالی تأثیر بگذارد. با این حال، برنامه های واکسیناسیون در سراسر جهان همراه با محدودیت های نرم افزاری برای مسافران واکسینه شده و استفاده از ابزارهای دیجیتال مانند گواهینامه دیجیتال به عادی سازی تدریجی سفر کمک خواهند کرد.

علاوه بر این، سفرهای داخلی در حال بهبود بخشیدن به گردشگری در بسیاری از مقاصد بویژه در بازارهای داخلی بزرگ است. ظرفیت صندلی های هوایی داخلی در چین و روسیه در حال حاضر از سطح قبل از بحران فراتر رفته و سفرهای داخلی در ایالات متحده نیز تقویت شد.

ایسنا/ این خبر پیرامون نگاهی به بزرگترین بحران تاریخ گردشگری برای شما مخاطبان گرامی نگارش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.