واکنش آمریکا به گزارش جدید آژانس اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران

آمریکا

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. خواستار بازگشت ایران به مذاکرات وین شده است.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران واکنش نشان داد.

پرایس گفت: «ایران بایستی. اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای خود را متوقف.برای حرکت به سمت اجرای کامل توافق هسته‌ای به مذاکرات برگردد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. شامگاه دوشنبه در گزارشی که به رویت رویترز رسید. مدعی شد ایران اقدام به تولید ۲۰۰ گرم اورانیوم فلزی با غنای ۲۰ درصد کرده است.

خبرگزاری رویترز نوشته بود. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز دوشنبه در اختیار اعضای این نهاد بین‌المللی قرار داد.

پیشرفت فعالیت‌های ایران در زمینه اورانیوم فلزی غنی‌شده تأیید کرده است.

در بخشی از گزارش آژانس اتمی آمده: «آژانس اتمی روز ۱۴ اوت ۲۰۲۱ تأیید کرد. ایران۲۵۷ گرماز اورانیوم غنی‌شده به U-235 بیست درصدی. برای تولید ۲۰۰ گرم استفاده کرده.»

آژانس اتمی اقدام ایران را سومین گام از برنامه چهار مرحله‌ای ایران دانست. چهارمین گام، تولید صفحه سوخت رآکتور است.

تد پرایس مدعی شد. ایران «هیچ نیازی» به تولید اورانیوم فلزی ندارد.با تکرار اتهامات ثابت نشده گفت. تولید اورانیوم فلزی با تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای ارتباط دارد.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا، رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای اینکشور متهم کرده‌. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

بیشتر بخوانید:

 

ایران می گوید. به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی. (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی.حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون. بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند هرگز مدرکی که نشان دهد. برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران. علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد.

علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی. به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش. دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت جو بایدن مدعی است. قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام. را فراهم کند.

تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران. برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است.

طرف‌ها می‌گویند. پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما. پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است. که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این.دولت بایدن اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی‌تواند. درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

مضاف بر این، مقام‌های دولت آمریکا پیش از این تصریح کرده‌اند. که قصد دارند از ورود به برجام به عنوان «سکویی» جهت پرداختن به سایر اختلافات. از جمله مسائل موشکی و منطقه‌ای استفاده کنند.

اخیراً مقام معظم رهبری. در جلسه‌ای تأکید کردند. آمریکایی‌ها خواستن با گنجاندن، بندی در توافق هسته‌ای برجام برای ملزم کردن ایران به گفت‌وگو. بر سر مسائل موشکی و منطقه‌ای هستند.

رهبر انقلاب اسلامی در آخرین دیدار با دولت دوازدهم خاطرنشان کردند. «آمریکایی‌ها در زبان وعده می‌گویند تحریم‌ها را بر می‌داریم.

اما تحریم‌ها را برنداشتند و برنمی‌دارند. ضمن آنکه شرط هم می‌گذارند و می‌گویند. که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید.

که بعداً درباره برخی موضوعات صحبت شود وگرنه توافقی نخواهیم داشت.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند. «آنها می‌خواهند با گذاشتن این جمله. بهانه‌ای برای دخالت‌های بعدی خود درباره اصل برجام و مسائل موشکی.منطقه‌ای فراهم کنند. اگر ایران حاضر به بحث درباره آنها نشود. بگویند توافق را نقض کرده‌اید و توافق بی‌توافق.»

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد. با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرد. واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌هابه توافق بازگردد. لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.