تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸ - ۴:۰۰
کد خبر : 18327

آنچه سردار سلیمانی در حال رفتن گفت/ خاطره آیت‌الله سبحانی از آمادگی حاج قاسم برای شهادت

آنچه سردار سلیمانی در حال رفتن گفت/ خاطره آیت‌الله سبحانی از آمادگی حاج قاسم برای شهادت

تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۸ – ۰۷:۳۰ آنچه سردار سلیمانی در حال رفتن گفت/ خاطره آیت‌الله سبحانی از آمادگی حاج قاسم برای شهادت

دور جدید فرافکنی دربارهFATF/اصرار به خودتحریمی و تشدید فشاربرمردم

در تاریخ زندگی پر افتخار سردار سلیمانی نکات و فصل‌های کمتر گفته‌شده‌ای وجود دارد که نسل‌های فعلی و آینده ایران و سایر کشورهای اسلامی بایستی از آنها باخبر باشند.

سرویس سیاست مشرق – «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

"ما که در حال رفتن هستیم اما این تاریخ است که این دوره را برای آیندگان شرح خواهد داد"

آنچه سردار سلیمانی در حال رفتن گفت؛ از افتخاری برای تاریخ تا فدایی شدن برای اهل سنت

سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده مقتدر سپاه قدس در بامداد جمعه ۱۳ دیماه ۹۸، اجر ۴۰ سال جهاد بی‌امان خود در مسیر رضای الهی و پیشرفت انقلاب اسلامی را ستاند و در عملیات تروریستی آمریکا در کشور عراق به شهادت رسید.

در تاریخ زندگی پر افتخار سردار سلیمانی اما نکات و فصل‌های کمتر گفته‌شده‌ای وجود دارد که نسل‌های فعلی و آینده ایران و سایر کشورهای اسلامی بایستی از آنها باخبر باشند.

و این باخبری یقینا نفحاتی را شامل حال آنها خواهد کرد…

*برای خوانش شخصیت و مجاهدت‌های ۴۰ ساله سردار شهید سلیمانی، زمانی بس طولانی نیاز است.

خوانشی از حضور او در ۸ سال دفاع مقدس تا مجاهدتش برای خاموش‌سازی فتنه اشرار جنوبشرق کشور و سپس فرماندهی سپاه قدس و ارتباط با تمام مجاهدان عالم تا امروز.

در این میانه اما اشاره به چند نکته می‌تواند به مثابه چراغ راهنما؛ مسیری بهتر را در فهم ما از عمق مجاهدت‌های او خلق کند.

این سخن در وهله اول اغراق به نظر می‌رسد که "قاسم سلیمانی بزرگترین سردار تاریخ ایران زمین بود"! اما نه وقتی که بدانیم او قویترین دشمن تاریخ مسلمانان و ایران، یعنی لشکر داعش را شکست داد و مضمحل کرد.

و راستی این مدعا را بایستی در آنجا جست که شخص سردار شهید ما زمانی در دوران حیات بابرکت خویش گفته بود:

"در هیچ دوره‌ای از تاریخ، در زمان بربرها و تاتارها، حتی در حمله مغول، تاریخ شاهد این همه خشونت، توحش و سختی نبوده است. ۲۲۰۰ نفر از جوانان دانشکده اسپایکر عراق را دست بسته سربریدند و تیرباران کردند، هزارن زن و دختر ایزدی را بین خودشان به حراج گذاشتند و طفل نوزاد را از بغل مادرش جداکرده و جلوی چشم مادر سوزاندند. در تاریخ همچین توحشی نداشته‌ایم، این‌ها فتنه‌های بزرگی در برابر ما بود که سربلند از آن بیرون آمدیم و نباید این فتنه‌های بزرگ و خانمان سوز را با سیاست خلط کرد. نباید حرف‌های ناروا از روی ترس زد، ما که در حال رفتن هستیم اما این تاریخ است که این دوره را برای آیندگان شرح خواهد داد. "[۱]

و هم او بود که در اشاره به قدرت دواعش اینطور گفته بود که آنها در یک روز ۱۰۰ عنصر انتحاری را به جبهه نبرد گسیل می‌داشتند.

گزاره‌ای که برخی تحلیلگران معتقدند حتی در توان ارتش آمریکا و اسرائیل هم نیست.

نکته جالب توجه دیگری که در دوران حیات بابرکت سردار سلیمانی خاصّه در زمان فرماندهی سپاه قدس بایستی در نظر داشت، اشاره‌ها و تأکیدات این سردار دلیر ایرانی بر "حمایت از اهل سنت" است.

آنجا که طی سخنانی در یک یادواره شهدا در شهر کرمان گفته بود: جان ما همواره سپر بلای اهل سنت بوده است. [۲]

تأکیدی که شواهد و اسناد آنرا می‌توان در وجب به وجب کارنامه سردار شهید سلیمانی دید و لمس کرد.

چه در دفاع از مردمان سنی جنوبشرق ایران و چه در دفاع از اهل سنت افغانستان و سوریه و عراق و…

یعنی او علاوه بر ایستادگی در مقابل جرّارترین و پر شدت ترین دشمنان تاریخ ایران و اسلام؛ نماد تقریب مذاهب نیز بود و با سپر قرار دادن جان خویش در مقابل خواهران و برادران اهل سنت، ‌ "پرچم وحدت" را تا همیشه تاریخ به اهتزاز درآورد.

و این گزاره‌ها به روشنی نشان می‌دهد که چرا خبرگزاری انگلیسی رویترز در صبح روز اعلام شهادت سردار سلیمانی مجبور به اعتراف شد که "-شهید- سلیمانی طی دو دهه گذشته از چندین عملیات ترور علیه وی توسط سازمان‌های غربی، اسرائیلی و عربی جان سالم به در برده بود. "[۳]

خداوند متعال بر درجات این شهید عزیز و این بزرگترین سردار تاریخ ایران بیافزاید و جوانان کهن بوم و بر ایران اسلامی را در مسیر او ثابت قدم بدارد.

***

"ارزانی" به FATF مربوط است یا به روحانی!؟

هدایت‌الله آقایی، فعال اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ طی یادداشتی در شماره پنجشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی، در ادامه تأکیدات اصلاح‌طلبان بر تسلیم شدن ایران اسلامی در مقابل FATF و پذیرش آن نوشته است:

"بر اساس توضیحات معاون حقوقی رئیس‌جمهور، در صورتی که نام ایران در لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی قرار بگیرد. اطلاعات بیشتری برای تجارت با ایران از سوی بانک‌های خارجی طلب می‌شود و در نتیجه این عدم تصویب FATF است که معیشت را برای مردم ایران در دوره تحریم و فشار حداکثری سخت می‌کند، نه تصویب این لوایح. پذیرش این لوایح امتیازی به غرب یا آمریکا نیست، بلکه امتیازی به بانک‌ها و تجار ایرانی است که راحت‌تر به صادرات و واردات بپردازند! "[۴]

*نظیر اظهارات آقایی را پیش از این، عباس آخوندی، وزیر اسبق راه و شهرسازی نیز بر زبان آورده و اینطور گفته بود که "ماهیت برجام امنیتی بود و بهبود اقتصادی از دستاوردهای بعدی برجام بود مشروط بر اینکه مسئله FATF حل می‌شد! "[۵]

محمد توسّلی، دبیر تشکل منحلّه نهضت آزادی هم زمانی در یک یادداشت اینطور ادعا کرده بود که گرانی‌های رخ داده در بازار به دلیل عدم مذاکره با آمریکاست! [۶]

این اظهارات در حالی است که مردم و افکار عمومی جامعه ایرانی هنوز در حال لمس تلخی وعده‌های پیش از این اصلاح‌طلبان در قبال روحانی و برجام و غیره هستند.

فلذاست که اصرارهای فعلی همین آدم‌ها بر امضای یک توافق ننگین دیگر را بایستی با عینکی غیر از عینک سیاست و اقتصاد نگریست!

عمده کارشناسان و حتی تحلیلگران اقتصادی جریان چپ معتقدند که بزرگترین معضل فعلی در بازار کالاها و اجناس ایران؛ مبحث گرانی و ناواقعی بودن قیمت‌ها است [۷] که آن هم نه به دلیل تحریم‌ها که دقیقا به علت "عدم نظارت دولت بر قیمت‌ها" رخ داده است و ریشه‌ای کاملا داخلی دارد.

عدم نظارتی که متأسفانه از سوی مادران فکری دولت اعتدال نیز مورد تأکید قرار دارد و هیچ عزمی هم در دولت برای فیصله دادن به این نگاه غلط اقتصادی دیده نمی‌شود.

برخی تحلیلگران معتقدند تعمّدی که برای عدم نظارت بر قیمت‌ها دیده می‌شود، می‌تواند در چارچوب تئوری امنیتی نفوذ قابل بررسی باشد و اگر فیصله نیابد؛ می‌رود تا اغتشاشات آبان ۹۸ و دیماه ۹۶ را تکرار کند و به "فتنه اقتصادی" بیانجامد.

***

خاطره آیت‌الله سبحانی از آمادگی حاج قاسم برای شهادت

حضرت آیت‌الله سبحانی، از مراجع عظام تقلید، در پیامی تصویری به مناسبت شهادت سردار رشید اسلام، حاج قاسم سلیمانی، ‌ به ذکر خاطره‌ای از آن شهید خونین‌بال پرداخته و گفت: او می دانست که شهادت در کنارش است و روزی کفنش را آورد من امضا کردم، هرچند به او گفتم که شما فوق این امضا هستید اما کفن ایشان را امضا کردم، معلوم می‌شود او در راه رفتن بود و این مسأله را احساس کرده بود و خدا او را با شهدای کربلا محشور کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، ‌ وی همچنین در این رابطه تصریح کرد: ایشان همیشه در صحنه بوده و در کارزارها فداکاری می کرد. حتی گاهی اوقات خود را در وسط میدان جنگ قرار می داد و خطر همیشه در کنار او بود اما چون فداکاری برایش هدف بزرگی بود به این مسائل اعتنا نمی‌کرد.[۸]

*ما در اینجا به نقل سخنی از امام راحل بسنده می‌کنیم که فرمود:

"از شهدا که نمی شود چیزی گفت. شهدا شمع محفل دوستانند. شهدا در قهقهه‌ی مستانه‌شان و در شادی وصولشان «عند ربهم یرزقون» ‌اند. و از نفوس مطمئنه‌ای هستند که مورد خطاب «فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی» پروردگارند"…

***

۱_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-۷۰۳۸۰۹

۲_ https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-۳۰۲۹۰۳۵

۳_ mshrgh.ir/۱۰۲۶۰۷۰

۴_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/۲۷۹۷۶۲

۵_ mshrgh.ir/۸۹۷۷۴۶

۶_ mshrgh.ir/۸۹۷۷۴۶

۷_ mshrgh.ir/۱۰۱۴۶۹۶

۸_ rasanews.ir/۰۰۲ejI

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.