تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۴
کد خبر : 84687

اخبار تلویزیون| اولین واکنش معاون برون‌مرزی صداوسیما به انفجار بیروت/ "مختارنامه" برای خارجی‌ها زیرنویس شد

اخبار تلویزیون| اولین واکنش معاون برون‌مرزی صداوسیما به انفجار بیروت/ "مختارنامه" برای خارجی‌ها زیرنویس شد

اخبار تلویزیون| اولین واکنش معاون برون‌مرزی صداوسیما به انفجار بیروت/ "مختارنامه" برای خارجی‌ها زیرنویس شد اخبار تلویزیون| اولین واکنش معاون برون‌مرزی صداوسیما به انفجار بیروت/ "مختارنامه" برای خارجی‌ها زیرنویس شد

مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" همزمان با فرا رسیدن ایام محرم برای اولین بار از کانال بالکان شبکه سحر پخش می‌شود؛ پیمان جبلی در مراسم گرامیداشت شهدای پرس‌تی‌وی در افغانستان به انفجار بیروت واکنش نشان داد.

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اخبار کوتاه تلویزیون را در ادامه بخوانید:

اظهار نظر معاون برون‌مرزی صداوسیما درباره انفجار بیروت

مراسم گرامیداشت شهدای پرس‌تی‌وی در افغانستان به همت دفتر نمایندگی برون مرزی سازمان صداوسیما در کابل، در مقرّ این نمایندگی برگزار شد. خانواده های شهید سید فرهاد تقدسی و شهید حبیب‌الله حسین‌زاده، بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل، محمدرضا قدمی مدیر دفتر معاونت برون مرزی رسانه‌ملی در افغانستان، محسنی مدیر شبکه تمدن، الهام قائم مقام شبکه راه فردا، فهیم دشتی رئیس اتحادیه روزنامه نگاران افغانستان، محمودی مدیر رادیو تلویزیون خاور، برخی از چهره های دولتی، نمایندگان جامعه خبرنگاری افغانستان، سیاسیون و علما با حضور در این مراسم بر تداوم راه شهدای راه رسانه‌های مقاومت به ویژه شهیدان شبکه‌های بین‌المللی ایران تاکید کردند.

پیمان جبلی، معاون برون مرزی که از طریق ارتباط زنده تصویری به ایراد سخنرانی برای حاضران این مراسم می‌پرداخت، با یادآوری آنکه در شرایطی در جنگ رسانه های نوین به سر می‌بریم که مبنای آنها افکار عمومی و تغییر آن است، رسالت کار خبرنگاری را بسیار وسیع‌تر، گسترده‌تر و مهم تر از قبل عنوان کرد و ادامه داد: ما در عصر تکنولوژی‌های نوین ارتباطی به سر می بریم. در فضایی که اصحاب رسانه، هم می‌توانند در راستای وظیفه تاریخی خودشان عمل کنند و واقعیت‌ها را به اطلاع افکار عمومی برسانند و هم بی توجه به این رسالت باشند و اجازه بدهند که دشمنان ملت‌ها بتوانند از این فضا سوء استفاده کرده، فضا را غبار آلود و واقعیت‌ها را پنهان کنند.

این مدیر ارشد صداوسیما اضافه کرد: در حوادث تلخی که در ماه‌های اخیر داشتیم دیدیم که چگونه دشمنان دو ملت بزرگ و متمدن و با فرهنگ ایران و افغانستان تلاش کردند از ابزار رسانه برای ایجاد اختلال در این روابط و ایجاد شکاف بین دو ملتی که در طول تاریخ هیچ کس نتوانسته آنها را از همدیگر جدا کند، استفاده کنند. دو ملتی که فرهنگ مشترک، زبان مشترک، تاریخ مشترک جغرافیای مشترک و مسائل و چالش های مشترک، آنها را به هم پیوند داده و افتخار ما این است که در طول تاریخ دو ملت دوست و برادر بوده اند و خواهند بود . اما تلاش دشمنان این ارتباط و این دو ملت در ماه های اخیر به گونه ای بود که سعی کردند بر روی فضاهای رسانه‌ای سوار شوند و از این فضا ها برای ایجاد شکاف بین دو ملت استفاده کنند. در مواضع دیگر و در مطالب دیگر و در کشورهای دیگر هم به همین شکل تلاش می‌کنند.

جبلی ادامه داد: ما همین روزها شاهد اتفاق دردناکی هستیم که در لبنان افتاد. درباره انفجار عظیمی که در بندر بیروت رخ داد نیز با چشم خودمان می‌بینیم که چطور از رسانه‌ها برای ضربه زدن به آرمان های یک ملت، برای ایجاد شکاف و تفرقه بین یک ملت و برای برآورده کردن اهداف دشمنان این ملت ها استفاده می‌کنند. پس بنابر این وظیفه رسانه‌های ما، وظیفه خبرنگاران ما و وظیفه سازمان‌های رسانه ای ما بسیار بسیار سنگین‌تر از قبل است.

او در بخش ابتدایی صحبت‌هایش گفت: مجاهدت‌های تصویربرداران شهید پرس‌تی ‌وی در افغانستان جهت اطلاع‌رسانی ارزش مدارانه در سینه تاریخ رسانه‌ای ثبت و ماندگار خواهد شد.

وی افزود: از هفت شهید حوزه برون‌مرزی دو تن از شهدای ما همکاران اهل افغانستان بودند که ما آن ها را دیگر در جمع خود نداریم. آمرزش و مغفرت این عزیزان را از درگاه خداوند مسئلت دارم و امیدوارم که ما بتوانیم ادامه‌دهنده این مسیر پرافتخار خبررسانی و رسالت عظیمی که انبیای بزرگ خداوند خودشان را حامل آن می‌دانند، باشیم.

بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل نیز با برجسته خواندن نقش خبرنگاران مسئول و متعهد در بیداری و روشنگری جامعه، تأکید کرد که خبرنگاران افغانستان و ایران اکنون صحنه را عوض کرده‌اند و با انعکاس خبرهای واقعی از انحصار خبرهای یکجانبه غربی‌ها جلوگیری کرده‌اند.

به گفته وی در دنیای امروز مهم ترین عرصه‌ای که می تواند در تفکر انسان ها تاثیرگذار باشد نوع روایت کردن و نوع ارایه مطالب است. از این رو امپریالیسم خبری سعی می کند که از همه وقایع روایت خاص خودش را ارایه بدهد و از این طریق بتواند بر ذهن و روح مردم جهان تاثیر گذار باشد و به خاطر قدرت و امکانات مالی و مادی ای که دارد توانسته تا جای زیادی یک روایت یکجانبه و انحصاری از همه وقایع ارائه بدهد و وقایع را آنگونه که دلش می خواهد به اذهان مردم جهان منعکس کند.

سفیر ایران در افغانستان اظهار کرد: در نقطه مقابل کاری که جمهوری اسلامی ایران و خبرنگاران مستقل انجام می‌دهند ارائه روایتی مستقل از رویدادها با شکلی متفاوت از امپریالیسم خبری است و ارائه واقعیت همان گونه که هست نه همان‌گونه که صاحبان زر و زور در دنیا می‌خواهند. این صحنه نبردی بسیار تأثیرگذار بر همه ابعاد زندگی انسان‌ها است. پس امروزه خبرنگاران مستقل در صف مقدم مقابله حق و باطلند.

امینیان اضافه کرد: در همین کشور افغانستان شما شاهد بودید که چقدر تلاش شده بود که وقایع را به گونه دیگر تحریف کنند و خوشبختانه خبرنگاران مستقل موفق شدند این انحصار خبری و این انحصار روایت را در هم بشکنند. خبرنگاران در این صحنه در صف مقدم مقابله‌اند و بهایش را هم با جان خودشان می‌پردازند. پس اگر خبرنگاری شهید می‌شود، این بهایی است که در صحنه اصلی نبرد حق و باطل می‌دهد و باید به او احترام گذاشت و اجرش را نزد خدا دانست.

وی عنوان کرد: این که خبرنگاران می‌توانند این امکان را فراهم کنند که انسان‌ها بتوانند قول‌های مختلف را بشنوند و آن موقع بهترینش را انتخاب بکنند یک ارزش ستایش شده توسط قرآن کریم و توسط خداوند است. پس این که خبرنگار می‌تواند شرایط شنیدن قول‌های مختلف را فراهم کند که مردم بتوانند بهترین را انتخاب کنند در حقیقت اشاره به همین است که ما نباید اجازه دهیم انحصار خبری و انحصار سردمداران زور و تزویر در روایت و خبرگزاری و روایت کردن محقق بشود و باز در این جا خبرنگار نقش اصلی را ایفا می‌کند.

همچنین سید مهدی ثاقب، نماینده خانواده شهید تقدسی با اشاره به خطیر بودن مسئولیت خبرنگاران در افغانستان گفت: خبرنگار بودن در افغانستان یعنی ایستادن در میان خون و آتش و شهید سید فرهاد تقدسی و شهید حبیب‌الله حسین‌زاده مصداق کامل ایستادن در میان آتش و خون بودند.

فهیم دشتی، رئیس اتحادیه ملی روزنامه نگاران افغانستان نیز نسبت به اهمیت رسیدگی به مشکلات خبرنگاران در افغانستان تأکید و از تلاش‌های خستگی ناپذیر دست اندرکاران رسانه در افغانستان قدردانی کرد.

وی گفت: خبرنگاران در این کشور قربانی‌های بی‌شمار داده‌اند.تلاش‌های زیادی هم شده تا عاملان شهادت خبرنگاران و آنانی که خبرنگاران را شکنجه و تهدید کرده‌اند به سزای عمل خود برسند اما با وجود آن، همه این تلاش‌ها نمی‌تواند عزیزان از دست رفته را به ما برگرداند و این کارها جای خالی آنها را پُر نمی‌کند.

دشتی تأکید کرد که با وجود قربانی‌های زیاد، خبرنگاران تلاش کرده‌اند که در عرصه اطلاع‌رسانی موفق باشند و بتوانند واقعیت‌ها را به مردم برسانند.

محمد امین عالمی، خبرنگار شبکه پرس‌تی‌وی در کابل هم دیگر سخنران مراسم بود که در توصیف خبرنگاران رسانه‌های مقاومت از جمله شبکه‌های برون مرزی صداوسیما اظهار کرد: این سربازان با استقامت، پایداری و وطن پرستی، عزم خود را جزم کرده و در راستای اطلاع‌رسانی دقیق و صادق به هیچ مشکلی از جمله خطرات جنگ، ناامنی، جغرافیا و منطقه ‌توجه نکرده و با صداقت و ایمان‌ اطلاع رسانی می‌کنند.

او خبرنگاران را به سربازانی تشبیه کرد که در مقابل دشمنان انسانیت مبارزه و آگاهی را در بین مردم منتشر می‌کنند.

ممتاز حیدری رئیس دارالانشاء مرکز خبرنگاران افغانستان نیز در سخنانی از نهادهای دولتی و بین المللی مرتبط با خبرنگاران خواست تا در زمینه هایی چون حمایت از حقوق خبرنگاران مجدانه و مسئولانه تلاش کنند.

در پایان این مراسم، با اهدای لوح تقدیر از سوی پیمان جبلی، معاون برون مرزی صداوسیما و بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل از خانواده های شهید سید فرهاد تقدسی و شهید حبیب الله حسین‌زاده و تنی چند از خبرنگاران دفتر نمایندگی برون مرزی صداوسیما در کابل تجلیل و قدردانی شد.

تصویربرداران پرس‌تی‌وی در افغانستان؛ شهید سید فرهاد تقدسی(در سال 1390) و شهید حبیب الله حسین زاده(در سال 1396) در رویدادهای جداگانه تروریستی در کابل به شهادت رسیدند.

«شیخ المادحین» مهمان شبکه 4 می‌شود

مجموعه مستند «شیخ المادحین از تولیدات مرکز قم، از پنجشنبه 23 مرداد روی آنتن شبکه چهار سیما می‌‌رود. «شیخ الماحدین» عنوان مجموعه مستندی است که به ابعاد شخصیتی و زندگی مرحوم حاج ملاحسین مولوی قمی و ستایشگری و ذاکری ایشان و پرورش شاگردان به نام در دستگاه حضرت اباعبدالله حسین(ع) و آیین صحیح عزاداری سنتی اختصاص دارد.

این مستند پرتره، شناخت شخصیت و تبیین ویژگی‌های یک مداح معیار و شیوه‌های صحیح عزاداری آن گونه که مطلوب خود اهل بیت (ع) بوده است را محور قرار داده است.

محمد سعید مولوی نیا تهیه کننده مستند تلویزیونی «شیخ الماحدین» و ایمان احمدی هم کارگردانی آن را بر عهده داشته است، مستندی که در شهرهای مختلفی همچون قم، تهران، کاشان، مشهد، و اصفهان فیلمبرداری شده است.

این مستند از پنجشنبه 23 مرداد ساعت 23 روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود و پخش آن تا 30 مرداد ادامه دارد.

«تا ابد» در «سینما آی‌فیلم»

«سینما آی‌فیلم» این هفته فیلم سینمایی «تا ابد» را نقد می‌کند. فیلم سینمایی «تا ابد» به‌کارگردانی امید امین نگارشی در برنامه این هفته سینما آی‌فیلم با حضور عوامل آن، نقد و بررسی می‌شود. این فیلم سینمایی از 15 مرداد در سینماهای سراسر کشور اکران شده است. محسن کیایی، مهرداد صدیقیان، بهرنگ علوی، ترلان پروانه، هلیا راجی و میلاد کی‌مرام در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌‌اند.

برنامه «سینما آی‌فیلم» به تهیه‌‌کنندگی و کارگردانی عطا جاوید، و با اجرای حسام فروتن پنجشنبه‌ها ساعت 00:30از شبکه آی‌فیلم فارسی پخش و ساعت 08:30 روز جمعه بازپخش می‌شود.

«مختارنامه» برای مردم بوسنی و هرزگوین زیرنویس شد

مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» همزمان با فرارسیدن ایام محرم برای اولین بار از کانال بالکان شبکه سحر پخش می‌شود. این سریال «مختارنامه» برای اولین بار از سوم شهریورماه هر روز ساعت 13:30 به وقت تهران در 40 قسمت 63 دقیقه‌ای پخش خواهد شد. مهدی سعادت احمدنیا زبانگردانی و زیرنویس این مجموعه به زبان بوسنیایی را برعهده دارد.

سریال «مختارنامه» با نویسندگی و کارگردانی داود میرباقری، تهیه کنندگی محمود فلاح ، محصول سیمافیلم است. داستان این سریال از زخمی شدن «حسن بن علی» و رفتن وی به مدائن که حاکم آن عموی «مختار ثقفی» است شروع می‌شود. مختار از طرف عمویش فراخوانده می‌شود تا از حسن بن علی محافظت کند. بعد از مسموم و کشته شدن حسن مجتبی توسط همسرش «جعده»، در ادامه داستان به وقایع سال شصت هجری و مرگ «معاویه» و حکومت «یزید» و جریان بیعت گرفتن از حسن بن علی رفته و در نهایت پنج سال بعد از حادثه عاشورا ، مختار به عنوان رهبر چهارمین قیام پس از عاشورا با متحد کردن شیعیان با شعار «یا لثارات الحسین» به خونخواهی حسین بن علی و شهدای کربلا قیام می‌کند.

فریبرز عرب‌نیا، مهدی فخیم‌زاده، فرهاد اصلانی، رضا کیانیان، محمد فیلی، فریبا کوثری، رضا رویگری، ماه چهره خلیلی، زنده یاد ولی‌الله شیراندامی، ژاله علو، زنده یاد ابراهیم‌ آبادی، گوهر خیراندیش، شهرام حقیقت‌دوست، الهام حمیدی، حدیث فولادوند، آهو خردمند، ویشکا آسایش، زنده یاد داوود رشیدی، امین زندگانی، فرخ نعمتی، پرویز پورحسینی، بهنوش طباطبایی، عنایت شفیعی، جعفر دهقان، محمد صادقی، حامد میرباقری، رز رضوی، کریم اکبری مبارکه، اکبر زنجانپور، عزیزالله هنرآموز، محمدرضا شریفی‌نیا، انوشیروان ارجمند و عباس بلاغی در «مختار نامه» نقش‌آفرینی کرده‌اند.

2 انتصاب در شبکه جهانی جام‌جم

مدیر پخش شبکه جام جم و همچنین مدیر اطلاعات و برنامه‌ریزی این شبکه تغییر کردند. طی حکمی از طرف حسن ملکی، مدیر شبکه جهانی جام جم، تورج عطاری به عنوان مدیر پخش این شبکه منصوب شد.

در این حکم هماهنگی و نظارت دقیق برجدول پخش برنامه ها در کانال‌های سه‌گانه جام‌جم، توجه به حفظ و ایجاد انگیزه در نیروهای کیفی و کارآمد، تجدیدنظر در فرآیند بازبینی برنامه ها با هدف حاکم کردن سرعت و دقت در امور، بهره‌گیری از نوآوری‌های گرافیکی و فنی در راستای افزایش کیفیت بصری برنامه‌ها، بهره‌گیری مناسب از ظرفیت زیرنویس و میان برنامه‌ها و برنامه‌ریزی هوشمندانه جهت استفاده مطلوب‌تر از گروه‌های برنامه‌ساز، از مهمترین وظایف مدیر جدید اعلام شد.

همچنین علی ملاجانی مدیر پخش سابق به عنوان مشاور مدیر شبکه جهانی جام جم منصوب شد. در حکم ملاجانی بر رصد مستمر کانال‌های سه گانه جهت ایجاد تحولات کیفی و جذابیت‌های بصری در فرآیند طراحی، تولید، تأمین و پخش برنامه‌ها تأکید شده است. همچنین طی حکمی از طرف مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت سیما، زهرا جوادی به عنوان مدیر اطلاعات و برنامه‌ریزی شبکه جهانی جام‌جم منصوب شد.

در حکم یاد شده توجه ویژه به برنامه‌ریزی تولید با توجه به اسناد بالادستی، تنظیم برنامه و بودجه شبکه براساس دستورالعمل‌های ابلاغی، برنامه‌ریزی بهینه منابع مالی و انسانی، رعایت جهات صرفه و منافع سازمان و کنترل پروژه‌های برنامه‌سازی، از اهمّ وظایف و مأموریت‌های آن مدیریت اعلام شده است.

برنامه جدید شبکه یک روی آنتن رفت/ آموزش نکات مهم حقوقی

برنامه «یه روزی به دردتون می خوره» با موضوع آموزش نکات مهم حقوقی و فقهی در معاملات اقتصادی پخش می‌شود. سیدمحمد هاشمی تهیه‌کننده برنامه «یه روزی به دردتون می خوره» گفت: مردم در طول روز مشغول بستن قراردادهای اقتصادی مختلفی‌اند و حتی یک خرید ساده، یک قرارداد محسوب می شود اما دانستن برخی از نکات باعث می‌شود که در قراردادهای مهم دچار مشکل نشویم.

وی افزود: در برنامه «یه روزی به دردتون می خوره» که در 30 قسمت 2 دقیقه‌ای و به صورت موشن گرافی ساخته شده است موضوعاتی چون مضاربه، غصب، مشارکت، ضمانت، قولنامه و … آموزش داده می‌شود. برنامه «یه روزی به دردتون می خوره» کاری از گروه اقتصادی شبکه یک سیما است که هر روز قبل از خبر ساعت 19 از این شبکه پخش می‌شود.

«به وقت ایران» به موضوع مهارت‌آموزی کودکان می‌پردازد

برنامه امشب «به وقت ایران» به بحث و گفت‌وگوی چالشی پیرامون موضوع تربیت و مهارت آموزی به کودکان خواهند پرداخت. «به وقت ایران» طبق روال، امشب 21 مرداد ساعت 21:45 به صورت زنده پخش خواهد شد.

اجرای این برنامه با شهرام شکیبا و با تهیه‌کنندگی علیرضا عاصم یوسفی است. مهمانان این برنامه را محمد زاهدی وزیر اسبق دولت نهم و همچنین رضوان حکیم زاده نماینده اسبق هیأت اجرایی جذب هیأت علمی دانشگاه تهران در کارگروه صلاحیت‌های علمی گروه روش‌ها تشکیل می‌دهند.

محمد زاهدی و رضوان حکیم‌زاده در این برنامه به بحث و گفت‌وگوی چالشی درباره موضوع تربیت و مهارت‌آموزی به کودکان خواهند پرداخت. برنامه «به وقت ایران» هر هفته روزهای یکشنبه و سه‌شنبه به صورت زنده رأس ساعت 21:45 و به مدت 70 دقیقه از شبکه آموزش سیما پخش می‌شود.

خاطره‌بازی با محمود پاک‌نیت/ مردی که هنوز هم "خانِ" تلویزیون استحمید لولایی به تلویزیون برگشت + عکس"زیرخاکی 2" نوروزی شد؟/ "خانه امن" آبان‌ماه در تلویزیون

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.