اروپا هوشیار باشد

دومای

رئیس دومای روسیه در پی استعفای نخست وزیر انگلیس خطاب به رهبران اروپایی گفت: باید هوشیار باشید و بدانید که پایان سیاست‌های ضدروسی به کجا ختم می‌شود.

به نقل از پایگاه خبری “بیزنس اینسایدر”،  ویاچسلاو ولودین رئیس دومای روسیه نیز در واکنش به کناره‌گیری جانسون گفت: «دلقک می‌رود».

وی ضمن آنکه جانسون را یکی از ایدئولوگ‌های اصلی جنگ علیه روسیه خواند، افزود: رهبران اروپایی باید هوشیار باشندو بدانند که پایان چنین سیاستی کجاست.

کرملین پیش از این و در اوایل جنگ اوکراین از جانسون که منتقد سرسخت پوتین بود، به عنوان فعال‌ترین رهبر ضد روسیه یاد کرد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین نیز روز پنجشنبه و در پی انتشار خبر استعفای نخست‌وزیر انگلیس گفت: او ما را دوست ندارد، ما هم او را دوست نداریم.

پسکوف در ادامه ابراز امیدواری کرد که روزی در انگلیس افراد حرفه‌ای بیشتری که بتوانند از راه  گفت‌ وگو تصمیم گیری کنند، به قدرت برسند.

در روزهای اخیر و در پی انبوهی از رسوایی‌های داخلی در انگلیس و استعفای ده‌ها وزیر کابینه جانسون، فشارها بر نخست‌وزیر برای کناره‌گیری از سمتش بالا گرفته بود.

جانسون روز گذشته و طی سخنانی ضمن اعلام استعفای خود، خطاب به مردم اوکراین گفت: اجازه دهید بگویم که ما در بریتانیا تا هر زمانی که طول بکشد به حمایت از مبارزه شما برای آزادی ادامه خواهیم داد.

وی حین بر زبان آوردن این سخنان از طرف حضار هو شد.

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین در پستی در شبکه‌های اجتماعی با “دوست” خطاب کردن
جانسون نوشت: همه اوکراینی‌ها از خبر استعفای رهبر بریتانیا ناراحت شدند. ما از کمک های مصمم و سازش ناپذیر

شما از روزهای نخست جنگ صمیمانه سپاسگزاریم.

جانسون نخستین رهبر عضو گروه هفت بود که در پی حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه به کی‌یف سفر کرد و از حامیان سر

سخت ارسال تسلیحات به این کشور بود.

کارشناسان پیش بینی می کنند با وجود کناره گیری جانسون بعید است دولت انگلیس در سیاست های خود در قبال اوکراین  تغییر ایجاد کند.

«بن والاس» وزیر دفاع بریتانیا که براساس گمانه‌زنی‌ها جانشین جانسون خواهد بود، روز پنجشنبه در اظهارنظری به اسکای نیوز گفت که بریتانیا تمام قد در حمایت از اوکراین ایستاده است.

بیشتربخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *