تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
کد خبر : 86065

املاک قولنامه ای وصدور پروانه ساخت /عملکرد نامطلوب شهرداری

املاک قولنامه ای وصدور پروانه ساخت /عملکرد نامطلوب شهرداری

به دنبال بروز مشکلاتی برای صدور پروانه ساخت. جهت تعدادی از املاکی که پرونده آنها قبل از ابلاغ رأی دیوان عدالت اداری. مبنی بر ممنوعیت صدور پروانه ساخت برای املاک قولنامه ای صادر شده. تشکیل گردیده. بازدید روز گذشته جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر از منطقه 4 شهرداری کرج رنگ و بوی قولنامه ای به خود گرفت. نمایندگان مردم پای صحبت ها و درددل تعدادی از سازندگان نشستند.

املاک قولنامه ای یکی از دغدغه های شهر

رئیس شورای اسلامی شهر کرج. در این دیدار با بیان اینکه بحث املاک قولنامه ای. به یکی از دغدغه های شهر تبدیل شده است، می گوید: متاسفانه شهرداری در این ارتباط عملکرد خوبی نداشت. 

با فرصت سوزی، لایحه ای را به شورا ارسال کرد. که از ابتدا نتیجه آن مشخص بود، چرا که دیوان عدالت اداری به عنوان یک نهاد قضایی با صدور حکمی اعلام نظر در خصوص. «صدور پروانه ساخت برای اراضی قولنامه ای» را خارج از حدود وظایف شوراهای اسلامی دانسته بود.

اکبر سلیم نژاد همه افراد را به تبعیت از قانون دعوت کرد. می افزاید: نمایندگان مردم نسبت به خسارت سازندگان بی تفاوت نیستند. نگرانی آنها را درک می کنند.  وقفه پیش آمده نیز به جهت صدور حکمی از سوی نهاد قانونی و شبه قضایی است. تلاش می کنیم با مساعدت دیوان. سازمان بازرسی و دادستانی مشکل برطرف شود
.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر کرج اظهار داشت. هیأت عمومی دیوان عدالت اداری. طی دادنامه‌ای برابر شکایت سازمان بازرسی کل کشور. اقدام به ابطال مصوبات شورای شهر در خصوص صدور پروانه ساختمانی برای املاک قولنامه‌ای واسناد عادی کرده بود. از طرفی مناطق ده‌گانه تا قبل از ابلاغ رأی مذکور. برابر امور جاری من‌جمله اخذ عوارض صدور پروانه ساختمانی. اخذ سرانه خدماتی، تهیه نقشه‌های ساختمانی جهت صدور پروانه ساختمانی. اقداماتی انجام داده بودند.

رحیم خستو می افزاید: برابر رای دیوان عدالت اداری. شورای اسلامی شهر کرج ضمن تمکین به رأی دیوان لایحه را به شهرداری عودت داد. تا برابر وظایف قانونی خود از جمله بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها. شهرداری اقدام لازم قانونی به عمل آورد
.

دبیر دوم و رئیس کمیسیون عمران و ترافیک شهری شورای اسلامی شهر کرج. با اشاره به رأی صادره از سوی دیوان عدالت اداری مبنی بر ممنوعیت صدور پروانه ساختمانی. برای املاک قولنامه ای بیان می کند: برابر شکایت اداره کل بازرسی استان البرز. به دیوان عدالت اداری و رأی صادره از سوی این نهاد. مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای زمین های قولنامه ای ابطال شده است. شهرداریها نمی توانند در این خصوص مثل روال گذشته عمل کنند
.

مهدی حاج قاسمی می گوید: در این راستا آمار دقیقی از سوی شهرداری درخصوص تعداد درخواست کنندگان. صدور مجوز برای املاک قولنامه ای نداریم. همچنین بر اساس آمار اعلام شده که برخی تعداد 22، برخی 200 پروانه اعلام شده. جزء یک مورد هیچکدام ناظر استحکام بنا نداشته اند
.

وی می افزاید: انشالله پس از رفع مشکل. صدور مجوز برای املاک قولنامه ای مالکان حتما  استاندارد۲۸۰۰ که تعیین حداقل. ضوابط و مقررات برای طرح و اجرای ساختمان در برابر اثرهای زلزله است رعایت کنند
.

خزانه دار و رئیس کمیسیون شهرسازی. معماری و بافت های فرسوده شورای شهر کرج می گوید: ممنوعیت صدور پروانه ساخت. برای املاک فاقد سند رسمی بر اساس رای اخیر هیأت دیوان عدالت اداری صادر شده است.


احد رسولی به راه اندازی دفاتر خدمات نوسازی در محله اختر آباد. که دارای بافت فرسوده نیز است. اشاره و  بیان می کند. از اهداف مهم راه اندازی این دفتر اجرا و پیاده سازی طرح‌های بازآفرینی شهری در نقاطی است.
که دارای بافت فرسوده هستند.

با توجه به اینکه ساخت و سازهای انجام شده در بافت‌های فرسوده شهری کرج. بیشتر قولنامه ای و بدون اخذ پروانه ساخت از شهرداری اجرا می‌شود.

به دلیل خسارت این بناها رعایت نکردن مقررات ملی ساختمان و آئین نامه ۲۸۰۰ زلزله.عدم استفاده از مصالح بادوام و استاندارد است.

در نتیجه به هنگام زلزله موجب بروز بیشترین صدمات و خسارات برای ساکنان این محلات می‌شود.

محمد حسین خلیلی اردکانی رئیس کمیسیون نظارت و تحول اداری شورای شهر کرج به همدلی. مشارکت و همراهی اعضای شورای شهر با مدیران شهرداری اشاره و می افزاید: موضوع صدور پروانه ساختمانی برای املاک قولنامه ای توسط دادستان.اعضای شورای شهر در حال پی گیری است. انشالله با تصمیمات اتخاذ شده جلوی تضعیف حقوق مالکان املاک قولنامه ای گرفته شود.


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.