تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
کد خبر : 19491

فرش قرمز تلویزیون برای انتخابات

فرش قرمز تلویزیون برای انتخابات

فرش قرمز تلویزیون برای انتخابات

صداوسیما برای انتخابات دوم اسفندماه و حضور باشکوه مردم پای صندوق‌های رأی، برنامه‌ریزی کرده است.

فرش قرمز تلویزیون برای انتخابات – اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رسانه ملی مانند همیشه نقشی اساسی در همراهی و هدایت مردم در مسیر حضور حماسه‌ساز در پای صندوق‌های رأی دارد. ستاد انتخابات رسانه ملی از 22 مرداد امسال تشکیل و اعضای آن مشخص شدند تا برنامه‌های انتخاباتی سازمان را برنامه‌ریزی کنند.

در ادامه به بررسی وضعیت ساخت و پخش برنامه‌های انتخاباتی پرداخته‌ایم:

تلویزیون در گام اول، قدم‌هایش را با رنگ و بوی اطلاع‌رسانی یازدهمین دوره انتخابات مجلس و میان‌دوره‌ای خبرگان برداشت. از طرفی دیگر ویژه‌برنامه‌ها، براساس مخاطبان هر شبکه تولید شده و برای پاسخگویی به نیازهای رسانه‌ای آنان، انتخابات مجلس یازدهم و مجلس خبرگان رهبری را از زوایای مختلف بررسی می‌کند.

شبکه دو با «پله سی و هفتم» به استقبال انتخابات دوم اسفند رفته است. این برنامه که در 26 قسمت از دوشنبه دوم دی ساعت 19:30 روانه آنتن شده، در هر قسمت یک مسئله اساسی و پیش ‌روی تصمیم‌گیران کلان مدیریتی را واکاوی می‌کند. موضوعاتی که در مجلس آینده نیاز به بررسی خواهد داشت؛ همچون مسائل اقتصادی (ارزش پول ملی یا ساختار بودجه‌ریزی کشور)، خانواده (بحث جمعیت)، آموزش‌وپرورش، محیط‌زیست، آموزش عالی، ورزش و … در این برنامه بررسی می‌شود. از بخش‌های این برنامه ترکیبی می‌توان به گفت‌وگو، گزارش مردمی، مستند کوتاه، اینفوموشن و … اشاره کرد.

«پله سی و هفتم» به تهیه‌کنندگی محمدرضا صباحی، کارگردانی امیرحسین دربهانی و اجرای مهدی معین و آرش عالی‌دایی کاری از گروه سیاسی است که تا پایان دی روزهای دوشنبه و چهارشنبه و پس‌ازآن روزهای زوج ساعت 19:30 از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

شبکه چهار سیما به‌عنوان شبکه‌ای تخصصی، از زاویه‌ای متفاوت به انتخابات نگریسته و برنامه «رادیو انتخاب» را در جدول پخش انتخاباتی‌اش قرار داده است. این برنامه که کاری از گروه سیاسی شبکه چهار سیماست، به نقش و اولویت‌های مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های مختلف می‌پردازد.

این برنامه در قالب رادیو تصویر به تهیه‌کنندگی و کارگردانی رضا محمدقاسمی در 30 قسمت 25 دقیقه‌ای تولید و هر هفته یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه ساعت 20:30 از این شبکه پخش می‌شود.

در این برنامه ترکیبی که اجرای آن را شاهین احمدیان بر عهده دارد، با 70 کارشناس در حوزه‌های مختلف در خصوص نقش و اولویت‌های مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های مختلف همچون آموزش‌وپرورش، محیط‌زیست، فرهنگ، سیاست خارجی و … گفت‌وگو شده است.

این برنامه، علاوه بر گفت‌وگو از بخش‌های مختلفی همچون «ادوار مجلس» که به تاریخچه مجلس شورای اسلامی در دوره‌های مختلف می‌پردازد و «قصه‌های ما» تشکیل‌شده است که شامل داستانک‌هایی درباره انتخابات است.

شبکه پنج سیما، برنامه‌ای با عنوان «مجلسی‌ها» را در 30 قسمت 25 دقیقه‌ای تدارک دیده است. پخش این برنامه به تهیه‌کنندگی مهدی علی‌پور از پنجشنبه پنجم دی آغاز شده و تا پایان بهمن روی آنتن شبکه پنج سیما است. در این برنامه با نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی ‌گفت‌وگو خواهد شد و دوره‌های قبلی مجلس، مورد ارزیابی، تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرد.

این ویژه‌برنامه علاوه بر گفت‌وگو، دارای بخش‌هایی همچون موشن‌گرافیک در خصوص کارکردهای مجلس است. شبکه مستند نیز با در نظر گرفتن مخاطبانش برنامه «پارلمان» را از ابتدای زمستان روی آنتن برده است. این برنامه به بررسی تاریخچه انتخابات و عملکرد مجلس شورای اسلامی از ابتدای انقلاب تاکنون می‌پردازد. در این برنامه، بیانات امام‌خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) درباره عملکرد مجلس در ادوار مختلف بازخوانی شده است.

«پارلمان» تا 21 دی، روزهای شنبه تا پنجشنبه ساعت 18:30 پخش می‌شود؛ این مجموعه مستند همزمان روی آنتن شبکه خبر هم می‌رود.

رادیو پابه‌پای انتخابات

شبکه‌های رادیویی هرکدام با رویکردهای مختلف به موضوع انتخابات می‌پردازند. هدف نهایی همه شبکه‌ها بالا بردن میزان مشارکت مردم در انتخابات است، اما هر شبکه با توجه به مأموریتی که برایش تعریف‌شده، در پی رسیدن به این هدف مشترک است.

رادیو ایران 406 عنوان برنامه را در قالب 23 عنوان و به مدت 87 ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان برنامه سه عنوان برنامه به مدت 35 ساعت به‌صورت ویژه خواهد بود.

ویژه‌برنامه «حضور» در چهار مرحله تبیینی، تبلیغی، تهییجی و آرامش‌بخشی پس از برگزاری انتخابات، به ویژگی‌های یک مجلس کارآمد می‌پردازد و با معرفی شهدای برجسته مجلس، نماینده تراز گام دوم انقلاب اسلامی را به مردم معرفی می‌کند. این برنامه با بررسی شیوه‌های انتخاب صحیح، تلاش دارد به انتخاب‌کنندگان در گزینش هر چه بهتر و صحیح‌تر کمک کند.

برنامه «یک استان، یک انتخاب» اولویت‌های هر استان در انتخابات مجلس را بررسی می‌کند و با همکاری مردم، ویژگی‌های نماینده خوب را شناسایی می‌کند. گروهی از نخبگان فرصت‌ها و تهدیدهای منطقه را بیان می‌کنند و پیگیر برنامه‌های منسجم و منطقی درباره آن‌ها است.

در رادیو فرهنگ، 51 برنامه در قالب چهار عنوان و به مدت 21 ساعت تولید شده که از این میزان برنامه، دو برنامه به مدت 19 ساعت به‌صورت ویژه خواهد بود. پخش برنامه‌های مربوط به انتخابات در این شبکه با «برگ برنده» و «به‌وقت مردم» آغاز شده است و رادیو جوان نیز 236 برنامه را در قالب هفت عنوان و به مدت 81 ساعت پیش‌بینی کرده که از این میزان سه برنامه به مدت 54 ساعت، به‌صورت ویژه خواهد بود. «ویژه روز انتخابات»، «همساز» و «نوترانه» از ویژه‌برنامه‌های این شبکه است که با هدف تهییج مشارکت مردمی در قالب موسیقی تولید شده‌ است.

رادیو معارف برای مناسبت «انتخابات» تعداد 309 برنامه را در قالب هفت عنوان و به مدت 45 ساعت پیش‌بینی کرده است که از این میزان، پنج عنوان برنامه به مدت 36 ساعت به‌صورت ویژه خواهد بود.

«من انقلابی‌ام» و «بهارستان» ویژه مجلس انقلابی، «پیام ولایت» ویژه انتخابات مجلس، «نقد و نظر» و «معیار» درباره شاخص‌های انتخاب اصلح در جدول پخش شبکه معارف قرار گرفته است.

این شبکه 309 برنامه را در قالب هفت عنوان و به مدت 45 ساعت پیش‌بینی کرده است که از این میزان برنامه پنج عنوان برنامه به مدت 36 ساعت به‌صورت ویژه خواهد بود.

در رادیو ورزش 186 برنامه در قالب 11 عنوان به مدت 51 ساعت پیش‌بینی شده است که از این میزان برنامه دو عنوان برنامه به مدت 9 ساعت به‌صورت ویژه خواهد بود. «فصل ششم» انتخابات مجلس شورای اسلامی را از نگاه قانون اساسی (گفتار، کارشناسی، کلام امام (ره) و رهبری) بررسی می‌کند. «انتخاب» ویژه روز انتخابات، انعکاس حضور پرشور مردم و ورزشکاران را پای صندوق‌های رأی بر عهده دارد.

در رادیو نمایش برای این مناسبت ملی 173 برنامه در قالب هشت عنوان و به مدت 38 ساعت پیش‌بینی شده است که از این میزان برنامه چهار برنامه به مدت 28 ساعت به‌صورت ویژه روی آنتن خواهد رفت. «نمایش کوتاه» با هدف ترویج انتخاب درست و تبیین مفهوم انتخابات در جامعه، «فراخوان» نمایش کوتاه با مفهوم انتخابات سالم و تهییجی، «فراخوان نمایش اپیزودی» نمایش 15 دقیقه‌ای اپیزودی با موضوع انتخابات تبیینی، «فراخوان نمایش سریالی» نمایش شش قسمتی با موضوع انتخابات تهییجی، «سایه‌سار مهر» سخنان رهبری پیرامون انتخابات، «ویژه‌برنامه انتخابات» نمایش و تشویق مردم برای حضور در انتخابات پرشور ازجمله برنامه‌های رادیو نمایش است.

رادیو سلامت 175 برنامه را در قالب چهار عنوان و به مدت 39 ساعت پیش‌بینی کرده که تمام برنامه‌ها به‌صورت ویژه خواهد بود.

«ویژه‌برنامه انتخابات در دوره تبلیغی» بر مهارت‌های تصمیم‌گیری صحیح، «ویژه‌برنامه انتخابات در دوره تهییجی» بر تهییج مردمی و اطلاع‌رسانی متمرکز است. «ویژه‌برنامه روز انتخابات» نیز با هدف تهییج مردم، مشارکت حداکثری، اطلاع‌رسانی و ارتباط با استان‌ها روی آنتن خواهد رفت.

رادیو تهران 221 برنامه را در قالب 10 عنوان و به مدت 63 ساعت پیش‌بینی کرده است که از این میزان پنج عنوان برنامه به مدت 45 ساعت به‌صورت ویژه روی آنتن خواهد رفت.

مخاطبان رادیو تهران در مدت باقی‌مانده تا انتخابات می‌توانند شنونده برنامه‌های «بهارستان»، «ویژه سیاسی»، «سعادت آباد»، «انقلاب تا آزادی» «آوای پایتخت» (ویژه روز انتخابات) باشند.

همچنین رادیو گفت‌وگو نیز با برنامه‌های متنوعی به استقبال انتخابات اسفند رفته است. برنامه‌های «فردای روشن» باهدف بررسی جایگاه مجلس شورای اسلامی در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران، «کتاب قانون» با محور آشنایی با اصول مرتبط با قوه مقننه در قانون اساسی، «رصد» با هدف رصد سایت‌ها و خبرگزاری‌های معتبر دنیا در خصوص انتخابات ایران، «ذهناورد» با هدف چگونگی تأثیر تبلیغات انتخاباتی بر ذهن مخاطبان، «موج» برای پاسخ به شبهات القایی رسانه‌های بیگانه در حوزه مشارکت مردم در انتخابات، «دنیای شیشه‌ای» به‌منظور بازخوانی نقشه‌های بلوک رسانه‌ای غرب برای کم‌اهمیت جلوه دادن انتخابات ایران در فضای مجازی و رسانه‌ها، «حماسه‌ای دیگر» ویژه‌برنامه روز انتخابات، با هدف پوشش حماسه انتخابات در تهران و شهرهای مختلف کشور برای مخاطبان این شبکه تولید شده است. رادیو گفت‌وگو 231 برنامه را در قالب 11 عنوان و به مدت 54 ساعت پیش‌بینی کرده است که از این تعداد، هفت عنوان برنامه به مدت 32 ساعت به‌صورت ویژه تولید خواهد شد. رادیو قرآن با 173 برنامه در قالب 10 عنوان و به مدت 18 ساعت به استقبال انتخابات رفته که از این میزان هفت عنوان برنامه به مدت 14 ساعت به‌صورت ویژه تولید شده ‌است.

«اخلاق انتخاباتی در آیینه‌های بلورین» با موضوع بررسی اصول اخلاقی در انتخابات با حضور مصطفی عباسی‌مقدم و حجت‌الاسلام محمود ابوالقاسمی، کارشناسان علوم قرآنی، «فصل ششم» درباره وظایف نمایندگان در مجلس شورای اسلامی و اهمیت مسئولیت آن‌ها در اجرای قوانین و تصمیمات اجرایی در آینده کشور، «ویژه انتخابات» درباره رفتارهای انتخاباتی مردم، نمایندگان، طرفداران و نظام از دیدگاه آموزه‌های قرآنی، «کلام ناب از خورشید انقلاب» پخش بیانات مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات، «روز انتخابات» ویژه‌برنامه روز انتخابات ارتباط با ستادهای انتخاباتی، «آیه‌های انقلاب» پخش بیانات بنیان‌گذار کبیر انقلاب (ره) در خصوص انتخابات، ازجمله برنامه‌های شبکه قرآن در ایام انتخابات است.

رادیو اقتصاد، چهار برنامه را در قالب یک عنوان و به مدت چهار ساعت پیش‌بینی کرده که تمام برنامه‌ها به‌صورت منعطف خواهد بود. این شبکه رادیویی در برنامه «بهارستان» به حدود اختیارات مجلس و مقایسه آن با اختیارات دولت و بررسی نقش هریک در اقتصاد کشور، جایگاه نمایندگان مجلس طبق اصول قانون اساسی در حوزه اقتصاد، محورهای اقتصادی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، بررسی ملاک‌ها و معیارهای انتخابات سالم مجلس می‌پردازد.

رادیو صبا 162 برنامه را در قالب چهار عنوان و به مدت 26 ساعت پیش‌بینی کرده است که از این میزان برنامه دو عنوان برنامه به مدت 10 ساعت به‌صورت ویژه خواهد بود. «ویژه‌برنامه انتخابات» برنامه‌ای با رویکرد طنز و جدی با همکاری ستاد انتخابات، از مهم‌ترین برنامه‌های این شبکه در ایام انتخابات است.

رادیو پیام به فراخور ماهیت خبری‌اش در قالب پیام‌های مجزا در طول شبانه‌روز به این رویداد مهم خواهد پرداخت. «برداشت 11» در 30 قسمت به مدت دو ساعت با موضوع انتخابات در سه دوره تبیینی، تبلیغی و تهییجی روی آنتن این شبکه خواهد رفت.

شبکه ایرانصدا نیز با برنامه «قطعات موسیقی» به مقوله انتخابات می‌پردازد. 9 قطعه اختصاصی از محمد گلریز، امید جعفری، بهروز مقدم، رشید وطن‌دوست، مهران عطار، علی تفرشی، علیرضا جهادی و مازیار عصری، مختص این ایام روی آنتن خواهد رفت.

دبیر ستاد انتخابات: تشکیل هیئت‌های اجرایی در 1123 نقطه کشور/برای هر کرسی مجلس 55 نفر داوطلب شده‌اند

برنامه‌ای برای گفت‌وگوهای بی‌واسطه و شفاف

گفت‌وگوی ویژه خبری که هر شب ساعت 22:40 از شبکه دو سیما به روی آنتن می‌رود، از چند هفته گذشته رنگ‌وبوی انتخاباتی به خود گرفته ‌است.

این برنامه با شیبی ملایم، از زمان ثبت‌نام نامزد‌ها در وزارت کشور وارد فضای انتخابات شده است. سیدمحمد موسوی، سردبیر و تهیه‌کننده این برنامه با اشاره به اختصاص گفت‌وگوی خبری پنجشنبه شب‌ها به این موضوع گفت: فعلاً یک روز را در هفته به موضوع انتخابات اختصاص داده‌ایم که با نزدیک شدن به دوم اسفند این فضا بیش‌تر می‌شود و در هفته‌های آخر همه گفت‌وگوها با همین موضوع روی آنتن خواهد رفت.

وی افزود: مهم‌ترین ویژگی این برنامه، دعوت از مهمانان و ترسیم فضای تعاملی گفت‌وگومحور است که در این ایام با هدف ایجاد مشارکت حداکثری و آگاه‌سازی برای تحقق انتخاباتی کارآمد این گفت‌وگو شکل می‌گیرد تا مردم به انتخاب اصلح برسند.

موسوی تأکید کرد: در این دوره از انتخابات، رسانه ملی در مقام دانشگاهی عمومی می‌کوشد کارش را همچون همیشه بی‌طرفانه و قدرتمند به انجام برساند و این برنامه با همین نگاه مهمانانش را انتخاب می‌کند تا با رسیدن به مشارکت بیش‌تر، شاهد انتخابات مطلوب‌تر باشیم.

به گفته سردبیر گفت‌وگوی ویژه خبری، تأثیر فضای مجازی بر انتخابات، بیانیه گام دوم انقلاب، ماهیت و شاخص‌های وعده‌های انتخاباتی، اهمیت مجلس در نظام، شفاف‌سازی هزینه‌های انتخابات، نظارت استصوابی و… از مهم‌ترین سرفصل‌های این برنامه است که به‌تناسب نزدیک شدن به انتخابات به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

وی از تغییرات این برنامه در ایام انتخابات سخن گفت و تصریح کرد: تعامل با مخاطب از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تأکید بر سامانه پیامکی و گزارش‌های میدانی، مهم‌ترین دریچه ارتباطی این برنامه با مخاطبانش است؛ ازاین‌رو سعی می‌کنیم حضور بینندگان را در فرآیند گفت‌وگو پررنگ و محسوس کنیم.

موسوی درباره چگونگی انتخاب مهمانان برنامه گفت: ازآنجاکه گروه زیادی از افراد شناخته‌شده سیاسی وارد فضای انتخابات شده‌اند، گستره وسیعی برای انتخاب افراد نداریم، اما نگاه کلی ما این است که از همه جریانات سیاسی و گروه‌های فکری در برنامه دعوت ‌کنیم؛ ضمن اینکه بخشی از نگاه ما مبتنی بر جوان‌گرایی و دعوت از دیدگاه‌های نو و شایسته است.

سردبیر گفت‌وگوی ویژه خبری با تأکید بر لزوم وجود چندصدایی در برنامه گفت: این برنامه برآیند افکار عمومی است و به دلیل زنده‌بودن و تعامل مستقیم با مخاطب می‌تواند یکی از برنامه‌های ویژه خبری در ایام انتخابات باشد.

وی در پایان گفت: امیدوارم این برنامه با فضای خبری‌اش در روزهای نزدیک به انتخابات مؤثر باشد و با اتفاقات روز همراه بماند تا اطلاعات لازم را به مخاطب ارائه دهد و او را به مشارکت در انتخابات تشویق کند.

طرح مباحث سیاسی در برنامه‌های غیرسیاسی

در سیمای استان‌ها چند دسته برنامه برای انتخابات درنظر گرفته شده است؛ از جمله برنامه‌های سیاسی و گفت‌و‌گو محور و چالشی که در این ایام، به انتخابات خواهند پرداخت. محتوای برنامه‌های اجتماعی شامل برنامه‌های روزانه و شبانه می‌شود، با شیب ملایمی سمت و سوی انتخاباتی به خود گرفته و به زودی بیش از 50 درصد محتوای این برنامه‌ها به انتخابات اختصاص پیدا خواهد کرد. حجم بسیاری از برنامه‌ها به تولیدات کوتاه در حوزه طنز، دوربین مخفی، تریبون آزاد و میزگردهایی با حضور شرکت‌کنندگان جوان و نوجوان اختصاص دارد. ضمن اینکه در برنامه‌های گروه جوان و نوجوان به موضوع رأی اولی‌ها می‌پردازد و از ضرورت حضور در انتخابات، وظایف نمایندگان، نقش مجلس در اداره کشور، اهمیت حضور و … برای این گروه‌های سنی می‌گوید.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.