تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
کد خبر : 12527

معافیت مالیاتی به نام هنرمند، به کام سلبریتی‌ و دولت

معافیت مالیاتی به نام هنرمند، به کام سلبریتی‌ و دولت

تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ – ۱۵:۰۷ معافیت مالیاتی به نام هنرمند، به کام سلبریتی‌ و دولت

عنقا

عنقا از تلاش برای ساخت سریال رمضانی برای شبکه ۲ خبرداد و گفت: قرار بود برای پاییز سریالی به نام "جالوت" بسازیم که این امکان فراهم نشد اما در تلاشیم برای ماه مبارک رمضان شبکه دو سریال بسازیم.

به گزارش مشرق، روزهای پایانی تصویربرداری آقازاده" سپری می‌شود و خبر از سریال جدیدی به گوش می‌رسد که نویسنده و تهیه‌کننده این سریال نمایش‌ خانگی قصد دارد در همین مدیوم کلید بزند و برای پاییز سال آینده آماده‌اش کند. سریال "آقازاده" دی‌ماه همزمان با پایان فیلمبرداری به بازار خواهد آمد. از طرفی دیگر مدیر شبکه 2 اخیراً از ساخت سومین قسمت از سه‌گانه عنقا بعد از "تنهایی لیلا" و "پدر" خبر داده است. عنقا به همه این نکات و اتفاقات جدیدی مثل معافیت مالیاتی هنرمندان و ماجرای تحریم صداوسیمایی برخی از بازیگران، پاسخ داد.

بیشتر بخوانید:

چرا سلبریتی‌ها مانند آمریکا غیرقابل اعتمادند؟

فیلم/ راهکارهای دریافت مالیات از سینماگران

فیلم/ بیانیه ضدامنیتی سلبریتی‌ها

تلاش کردیم سریال "جالوت" را به پاییز برسانیم

حامد عنقا درباره بازگشت به تلویزیون و تکمیل کردن پازل "پدر" و "تنهایی لیلا" با سریال دیگری، گفت: من هیچوقت از تلویزیون نرفتم که بخواهم به آن بازگردم. آخرین کار من همین چند ماه پیش برای نوروز بود و تلاش کردم برای پاییز هم سریالی به نام «جالوت» را بسازم که با مسائل مذهبی و نگاهی به اتفاقات اجتماعی روز همراه بود. اما با وجود تلاش من و جلسات متعددی که برگزار شد این امکان فراهم نشد.

"پدری" دیگر در راه رمضان شبکه دو

این فیلمنامه‌نویس تأکید کرد: تلویزیون خانه ما و تمرکزمان اول برای تلویزیون است. همیشه اولویت من است؛ ترجیح می‌دهم به خاطر مخاطب بیشتر و جنس کارمان بیشتر با تلویزیون همکاری کنیم. هر وقت شرایط مهیا است تلاش می‌کنیم بهترین کارمان را برای تلویزیون داشته باشیم. همان‌طور که الان در حال تلاش مضاعفیم تا با همه مسائلی که وجود دارد برای ماه مبارک رمضان شبکه 2 سریال بسازیم. همان تعهد من به تلویزیون و تکمیل پازل سه‌گانه‌هایم با شکل و شمایل سریال "پدر" اما با فضای رمضانی.

فضای تلویزیون فضای خاصی شده است!

وی با اشاره به اینکه برخی با آثار تلویزیونی برخورد غیرهنری می‌کنند، خاطرنشان کرد: وقتی ما می‌خواهیم کاری بسازیم که درباره دغدغه‌های دینی، ملی و مذهبی‌مان است، در برخی جاها برخوردها و نگاه‌ها به شکل خاصی است. فیلمنامه این اثر جدید آماده است و اگر شرایط را تلویزیون فراهم کند می‌توانیم به زودی کار را شروع کنیم. واقعیت این است که فضای تلویزیون فضای خاصی شده و برخی برخلاف جهت اقبال مخاطب و نوع ارتباطی که با یک سریال برقرار کرده است، برخورد می‌کنند. در واقع برخی با آثار تلویزیونی برخورد غیرهنری می‌کنند. من و امثال من همواره دوست داشته‌ایم در خدمت تلویزیون و مخاطبین قابل احترامش باشیم.

شکل و شمایل "پدر" دارد اما با غم کمتر

عنقا در خصوص جزئیات این سریال تلویزیونی،گفت: نمی‌توانم زیاد از این سریال صحبت کنم، چون در مرحله گفت‌وگو و تلاش برای آماده‌کردن مقدمات کار است. اما تا اینجا بگویم شکل و شمایلش همان "پدر" و "تنهایی لیلا" با غم کمتری است؛ فضای رمضانی خواهد داشت اما منوط به مهیا شدن شرایط است تا پازل سریال‌های سه‌گانه، تکمیل شود.

برای من احیای ارزش و مفاهیم اخلاقی در هر مدیومی مهم است

نویسنده و تهیه‌کننده سریال "پدر" با اشاره به اینکه چه در تلویزیون و چه در شبکه نمایش‌خانگی دنبال احیای ارزش و مفاهیم اخلاقی‌ام، خاطرنشان کرد: هیچگاه از خط فکری و مسیرم عدول نکرده‌ام؛ چه در تلویزیون و چه شبکه نمایش‌ خانگی، همان خط فکری و مسیر خودم را طی می‌کنم؛ رسانه بستری برای این فکر است و مهم این است که بر اساس فکر و اعتقادمان از نیاز جامعه در آثارمان بگوییم. من نیز همواره دنبال آنم که مفاهیم اخلاقی، عفت، حیا و سبک زندگی ایرانی- اسلامی را در قاب نمایش، ترویج بدهم و شیوه دیگری برای ساخت فیلم ندارم و به دنبالش هم نمی‌روم. کاری که در معرض نمایش و قضاوت مردم قرار می‌گیرد منهای هر حرف، توفیق و عدم توفیق آن، به جهت خوراک فکری که در اختیار مردم قرار می‌دهیم روزی باید پاسخگو باشیم و نمی‌شود بی‌تفاوت با آن مواجه شد؛ بلکه بابت تک‌تک کلمات و تأثیری که در جامعه با کار هنری می‌گذاریم و به واسطه جذب مخاطب زیاد، باید حواسمان باشد تا بتوانیم به درگاه الهی پاسخ بدهیم و این نکته برای من اهمیت بیشتری از خط قرمزها و بایدها و نبایدها دارد بنابراین تلاش می‌کنم به واسطه خط عقیدتی‌ام این موضوع را پیگیری کنم.

چرا "آقازاده" برای تلویزیون ساخته نشد؟

وی در پاسخ به این سؤال که چرا "آقازاده" برای تلویزیون ساخته نشد، توضیح داد: "آقازاده" نمایش‌خانگی به لحاظ جنس روایت و کارگردانی و حتی بازیگری با تلویزیون تفاوت دارد؛ اما واقعیت این است ممیزی‌ها و خط قرمزهایم به نوع رفتار مرسوم در شبکه نمایش‌ خانگی اولویت دارد. من در مسئله حجاب، موضوعات اخلاقی، دینی و ارتباطی به اصولی پایبندم؛ حال می‌خواهد صداوسیما باشد، شبکه نمایش‌ خانگی و حتی مدیوم‌های دیگر! معتقدم کاری که در معرض نمایش مخاطب قرار می‌گیرد را باید روزی به درگاه الهی پاسخ بدهم؛ به همین خاطر آن‌چیزی که عقیده‌ام است به منصه ظهور می‌رسد.

فروردین، طولانی‌ترین سریال کلید می‌خورد

عنقا در پاسخ به سؤالی درباره سریال جدید نمایش‌خانگی‌اش، گفت: این سریال 100 قسمتی نام موقتی دارد؛ "پنجاه و سه"- (توبه از عشق)؛ با پایان فیلمبرداری "آقازاده" در دی‌ماه اولین سریال طولانی شبکه نمایش‌ خانگی وارد مرحله پیش‌تولید می‌شود تا کار تصویربرداری را در فروردین‌ماه شروع کنیم. این سریال برای پخش در پاییز سال آینده در شبکه نمایش‌ خانگی تولید می‌شود.

هنوز تصمیم دقیقی نگرفتیم

وی درباره اینکه در خبری عنوان شده که این سریال قرار است در رسانه جدیدی که به زودی به عنوان رقیب VOD های حال حاضر به بازار خواهد آمد، گفت: بهتر است بگوییم هنوز تصمیم دقیقی برای اینکه از کدام رسانه پخش بشود گرفته نشده است.

دستمزدهای کلان را یک یا دو درصد هنرمندان می‌گیرند

نویسنده و تهیه‌کننده سینما و تلویزیون درباره ماجرای معافیت‌ مالیاتی هنرمندان، تصریح کرد: من به شدت موافق مالیات پرداخت کردنم؛ چرا که نهایت ظلم و نهایت تبعیض در عدالت اجتماعی است که برخی از مشاغل با حقوق‌های پایین، مالیات بدهند و شخصی که ماهیانه چند صد میلیون درآمد دارد از مالیات معاف شود؛ این اوج بی‌عدالتی است. اما کارکرد مالیات در جوامع به این شکل است که دولت‌ها به عنوان متولی، مالیات را می‌گیرند که بخشی از خدمات اجتماعی را ارتقاء بدهند پس معنی‌اش این است که من درآمد چند صدمیلیونی دارم باید مالیات بدهم و خدمات اجتماعی ایجاد شود که آن آدمی که در حوزه فرهنگ و هنر ماهی 3 میلیون تومان درآمد دارد، به واسطه این اخذ مالیات، امتیازاتی را دریافت کند. البته آن دستمزدهای کلان و هنگفت شامل 1 یا 2 درصد هنرمندان می‌شود.

معافیت مالیاتی درآمدهای میلیاردی، عین بی‌عدالتی است

وی خاطرنشان کرد: وقتی می‌گوییم 1 یا 2 درصد هنرمندان، تمام ذهن‌ها به سمت هنرپیشه‌ها می‌رود که برخی از دستمزدهایشان عجیب و غریبند. اما صدابردار سر صحنه هم هنرمند است و از این دستمزدهای عجیب و غریب نمی‌گیرد. به نظرمن مالیات از آن کسی در تئاتر کار می‌کند و درآمدش به 5 میلیون تومان نمی‌رسد شاید عدالت اجتماعی نباشد اما معاف کردن آن 1 یا 2 درصدی‌ها که درآمدشان در طول سال به چند میلیارد تومان هم می‌رسد عین بی‌عدالتی است.

این ماجرا به بازی‌های انتخاباتی برمی‌گردد

عنقا در پاسخ به این سؤال که چرا دولت در این شرایط دست به چنین اقدامی زده است، گفت: بالأخره نزدیک انتخابات است و بخش عمده‌ای از این ماجرا به بازی‌های انتخاباتی برمی‌گردد. باید بپذیریم برای بازی‌گردانان سیاسی، هنرمندانی بهره‌وری تبلیغی دارند که جزو همین 1 یا 2 درصد جامعه هنری‌اند؛ همان‌ چهره‌هایی که همیشه برای دولت‌ها مهمند. یعنی وقتی که دولت می‌گوید هنرمند معاف شود، نگاهش به آن 1 یا 2 درصد هنرمندی است که درآمد میلیاردی دارند؛ چرا که آنها با حرف، حضور و پست‌های اینستاگرامی مردم را پای صندوق رأی می‌آورند و به حمایت‌ سمت و سوی خاصی که لازم است ترغیب می‌کنند. واقعیت این است که بخشی از بازی معافیت مالیاتی در این معادلات سیاسی تعریف می‌شود.

رفتارهای برخی از سلبریتی‌ها باعث بدنامی جامعه هنری شده است

وی درباره موج جدیدی که برخی از بازیگران به راه انداخته‌ و صداوسیما را تحریم کرده‌اند، تأکید کرد: به نظر من، هم آن منتقد و کارشناسی که در برنامه به زبان توهین‌آمیز صحبت می‌کند و به بخشی از هنرمندان مطرح با لفظ سلبریتی یا احیاناً الفاظ زشت و رکیکی که در شأن رسانه‌ ملی میهنی نیست توهین می‌کند، کار اشتباهی کرده است و هم رفتار بخش بسیار محدودی از افراد مشهور که امروز در جامعه به عنوان سلبریتی معروف شده‌اند که گاهی اوقات این رفتارها باعث بدنامی و نارضایتی بخش زیادی از جامعه فرهنگی و هنری می‌شود اشتباه می‌کنند.

بی‌انصافی است به نام صداوسیما می‌زنید

عنقا خاطرنشان کرد: واقعیت این است نظر 2 نفر در 2 برنامه تلویزیونی در 2 شبکه در ساعت‌های کم بیننده، واقعاً نظر حاکم بر صداوسیما است؟ نظر فلان منتقد و کارشناس فلان برنامه، نظر رسمی صداوسیما است؟ همین هنرمندانی که احساس می‌شود به آنها توهین شده است حجم اصلی کار نمایشی تلویزیون را برعهده دارند. اگر واقعاً تلویزیون نسبت به جامعه هنری چنین نگاه منفی داشت این‌ قدر برای اینکه آثارش هر روز رنگارنگ‌تر باشد تلاش نمی‌کرد. پس اینکه نظر 2 منتقد را که خیلی هم آدم‌های مهم و مطرحی نیستند به پای کل نگاه حاکم بر صداوسیما بگذاریم کمی بی‌انصافی است.

آزادی بیان را فقط برای خودمان نپسندیم

نویسنده و تهیه‌کننده سریال "پدر" با اشاره به اینکه باید به آزادی بیان در همه موارد و شرایط پایبند باشیم نه اینکه آزادی بیان را فقط برای خودمان بپسندیم، افزود: چه بسا سیاست درستی نباشد به برخی از کارشناسان و منتقدان به خصوص در برنامه‌های سیاسی و اقتصادی این فرصت و امکان داده شود که به جهت خاستگاه و نگاه خاص سیاسی اجتماعی که دارند به بخشی از افراد مشهور جامعه که به هر حال برای طیف وسیعی از مردم مورد احترام و توجه‌اند، توهین کنند. هر کدام از این رفتارها باعث سوءتفاهم در جامعه و تنش می‌شود که هر دو غلط است. اما از آن طرف رفتارهایی که توسط یکی دو نفر از دوستان بازیگر اتفاق می‌افتد به نظرم تند است. من فکر می‌کنم مقداری از آن، زیادی واکنش نشان دادن است. در عین حال هم باید به آزادی بیان در همه موارد و شرایط، پایبند باشیم نه اینکه آزادی بیان را فقط برای خودمان بپسندیم. جایی کسی خلاف نظر ما صحبت کرد بگوییم بیجا کردی و او را شماتت کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.