تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۱
کد خبر : 86260

بیمه بیکاری برای هر شخص درمجموع تا پنجاه ماه مجاز است

بیمه بیکاری برای هر شخص درمجموع تا پنجاه ماه مجاز است

سرپرست بیمه تامین اجتماعی البرز مدت زمان قانونی استفاده از بیمه بیکاری برای هر شخص را تشریح کرد.

ابوالحسن قورچیان. سرپرست بیمه تامین اجتماعی البرز گفت: هرشخص در طول عمر خود می تواند. چندین مرتبه از بیمه بیکاری استفاده کند. اما باید درنظر داشت که استفاده از این مقرری  برای هر شخص درمجموع تا پنجاه ماه مجاز است.

وی افزود: برای ثبت نام درسامانه. ابتدا باید به دفتر پیشخوان دولت برای احراز هویت و دریافت نام کاربری و گذرواژه مراجعه کرد.

قورچیان با بیان این که محکومیت کیفری باعث قطع شدن بیمه  افراد مجرد می شود. گفت: پایان دوره مقرری نیز می تواند از دیگر عوامل قطع شدن آن باشد.

وی با بیان این که اشتغال مجدد افراد نقطه پایان بیمه  آنان است. افزود: عدم قبول شغل پیشنهادی هم مقرری را حذف می کند.

سرپرست سازمان تامین اجتماعی البرز گفت. بازنشستگی، فوت، سربازی، از کار افتادگی و اشتغال پنهان نیز باعث عدم پرداخت مقرری می شود.

مشمولین دریافت مقرری بیمه بیکاری:

بیکار: از نظرقانون، بیمه شده ای است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار باشد. چنانچه بیمه شده شمول قانون کار و تامین اجتماعی بدون میل و اراده خود بیکار گردند. درصورت معرفی توسط واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی و احراز شرایط قانونی به نسبت سوابق پرداخت حق بیمه می توانند. از این حمایت  برخوردار گردند.

ضمنا براساس این قانون. چنانچه بیمه شده ای به علت تغییرات ساختاراقتصادی کارگاه مربوطه و به تشخیص وزارتخانه ذیربط و تائید شورایعالی کار. بیکارموقت شناخته شود.

همچنین بیمه شدگانی که به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل ، زلزله ، جنگ ، آتش سوزی بیکار شوند. میتوانند از مقررات این قانون استفاده نمایند. تشخیص ارادی بودن یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه شده.  برعهده کمیته ای متشکل از نمایندگان این سازمان و اداره کارواموراجتماعی محل اشتغال بیمه شده است .

چند نکته مهم

کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آنها بلا اراده تشخیص داده شود. مشمول دریافت مقرری خواهند بود.

بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند.

افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد. براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند. با تشخیص واحدهای تعاون ، کار و رفاه اجتماعی ، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند. در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند. مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری  خواهند شد.

اقدامات لازم برای اعلام وضعیت بیکاری:

بیمه شده بیکار. برای دریافت مقرری بیمه بیکاری. باید حداکثر ظرف مدت 30 روز از تاریخ بیکاری موضوع را به واحد تعاون ،کار و رفاه اجتماعی ذیربط اطلاع دهد.  آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند.

شرایط لازم برای دریافت مقرری:

بیمه شدگان بیکار، در صورت احراز شرایط زیر، استحقاق دریافت مقرری  را دارند:

مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند.

تبعه کشورهای خارجی نباشند.

مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.

دارای حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.

در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشد.

 

چند نکته مهم :
بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند: سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند. برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند. حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند. با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری دریافت کنند.

بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات کار و اموراجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود. شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

مدت پرداخت مقرری  :

مدت پرداخت مقرری  به بیمه شدگان واجد شرایط. به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان بستگی دارد. در هر حال مدت آن از 36 ماه برای بیمه شدگان مجرد.  50 ماه برای بیمه شدگان متأهل و متکفل بیشتر نیست.

شرایط قطع مقرری :

بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.

بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سواد آموزی خودداری کند.

بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.

بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود.

بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.

مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری خاتمه یابد.

بیمه شده فوت نماید.

 

چند نکته مهم :

بیکار شدگانی که وفق مقررات قانون کار و حسب آراء صادره از مراجع حل اختلاف مقرر در این قانون به دلیل قصور در انجام وظایف محوله.  یا نقض آیین نامه های انضباطی کارگاه توسط کارفرما اخراج گردیده اند. مستحق دریافت مقرری نخواهند بود.

در صورتی که پس از پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شده ای، مشخص شود. که بیکاری بیمه شده، ناشی از اراده شخص وی بوده است، بیمه شده باید وجوه دریافتی به عنوان مقرری  را به سازمان تأمین اجتماعی بازپرداخت کند.

همچنین بیمه شدگانی که با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار قبلی خود باز می گردند نیز باید مبالغ دریافتی را به تأمین اجتماعی برگردانند.

چنانچه بیمه شده بیکار، اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و به رغم اشتغال همچنان به دریافت مقرری ادامه دهد، باید مقرری دریافتی از زمان اشتغال را به تأمین اجتماعی برگرداند.

مدت دریافت مقرری  جزسوابق پرداخت حق بیمه بیمه شده محسوب میگردد.

مقرری  افراد واجد شرایط ازروزاول بیکاری بیمه شده قابل پرداخت است.

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.