همرزم حاج قاسم را بهتر بشناسید/ نام واقعی ابومهدی المهندس چه بود؟

تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۸ – ۱۱:۰۰ همرزم حاج قاسم را بهتر بشناسید/ نام واقعی ابومهدی المهندس چه بود؟

حاج قاسم

ابومهدی المهندس که در کنار سردار شهید قاسم سلیمانی در حمله تروریستی آمریکا در بغداد به شهادت رسید، معاون نیروهای مردمی الحشد الشعبی و نفر دوم این نیروها در عراق به شمار می‌رفت.

سرویس جهان مشرق – نام واقعی شهید ابومهدی المهندس «جمال جعفر» بود. او یکی از فرماندهان عراقی بود که برای مدتی نماینده پارلمان این کشور نیز بود. جمال جعفر در سال ۱۹۷۳ وارد دانشگاه پلی تکنیک و بخش مهندسی مدنی شده و مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی مدنی در سال ۱۹۷۷ دریافت کرد. او در ادامه به حزب اسلامی الدعوة پیوست و بعد از حوادث رجب سال ۱۹۷۹ نامش همراه با تعداد زیادی از دانشجویان عراقی تحت تعقیب رژیم عراق قرار گرفت.

بعد از این که صدام حسین حاکمیت عراق را در سال ۱۹۷۹ در دست گرفته بود و محمد باقر صدر مرجع شیعیان عراق از دنیا رفت، ابو مهدی المهندس مجبور به ترک عراق شد. وی مدتی را در کویت به سر برد، اما در سال ۱۹۸۳ و بعد از اینکه تعدادی از همراهان وی در کویت بازداشت شدند، از این کشور خارج شده و به ایران عزیمت کرد.

بیشتر بخوانید:

اعتراف عجیب رویترز پس از شهادت حاج قاسم

عکس/ شهید ابومهدی المهندس در آغوش سردار نقدی

فیلم جدید از محل شهادت حاج قاسم سلیمانی

بعد از "حاج قاسم" چه‌کسی فرمانده می‌شود؟

فیلم/ علاقه وصف‌نشدنی حاج قاسم و ابومهدی المهندس به یکدیگر

او ۲۰ سال در ایران اقامت داشت و عضو مجلس اعلای اسلامی عراق بوده و فعالیت‌های خود را به عنوان یک سیاستمدار در این مجمع و یک فرد نظامی در سپاه بدر دنبال می کرد. او در ادامه فرمانده سپاه بدر شد.

المهندس بعد از سقوط حاکمیت صدام حسین فرماندهی سپاه بدر را کنار گذاشت و به عنوان یک شخصیت مستقل وارد فعالیت‌های سیاسی شد. وی در عین حال روابط خود را با دوستان و نزدیکانش قطع نکرد. او بعدها و با بروز پدیده داعش به یکی از از فرماندهان نیروهای تازه تاسیس الحشد الشعبی تبدیل شده و حضور تاثیرگذاری در میدان‌های مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش به عنوان دست پرورده آمریکا در منطقه داشت که نهایتا منجر به ریشه کن شدن داعش در منطقه شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.